משחק המונופול של המשק הישראלי

הינה פוסט מחובר של כמה נושאים עם אותו נושא בשורה התחתונה, וזה שישראל היא מעצמת המונופולים העולמית, בצורה שנראית כאילו היא עם כלכלה חופשית.

תחבורה ציבורית:

לאחרונה יצאה כותרת בעיתונות, כי המדינה הגיעה להבנה כי צריך יותר תחבורה ציבורית ופחות תחבורה פרטית. על פניו אין בעייה עם זה, אבל בואו נראה מה קורה בפועל:

אני גר במושב, אשר למרות שבאיזור שלי יש שני חברות אוטובוסים, למושב שלי יש שלוש פעמים ביום אוטובוס, והוא רק של חברה אחת ! כלומר אני חייב רכב פרטי בשביל להסתדר.

בקיבוץ שנמצא ק"מ אווירי (אולי אפילו פחות) מהמושב שלי, למשל, יש צורך לצאת 7 ק"מ מהקיבוץ ע"מ לקבל תחבורה ציבורית. פשוט לא משתלם למי שיכול להחזיק רכב.

הפתרון ד"א הוא פשוט: הצפה של השוק בכל חברות התחבורה בארץ שיגיעו מכל מקום לכל מקום, כאשר גם קווים לא רווחיים יהיו חייבים לקבל את אותה כמות תחבורה כמו קווים רווחיים. בצורה כזו, ניתן לגרום לכך שתחבורה ציבורית בארץ תהיה עם תחרות, ובנוסף לכך היא תגרום שכל אזרח במדינה יוכל להנות מהתחבורה מכל מקום לכל מקום וכמעט בכל זמן.

הרי אתם יודעים שבפועל זה לא יקרה… ולכן יש עדיין מונופול בתחום, בו אין תחרות על הקווים ה"לא רווחיים", והאנשים חייבים להחזיק רכב פרטי.

עכשיו אני מכיר הרבה טיעונים לכל כיוון, אבל באמת שבשורה התחתונה מצב אוטופי של כולם חיים בעיר הוא לא הגיוני, וכבר יש מספיק מחקרים שמראים כי בעיר, השוליים תמיד סובלים ממחסור בדברים, דבר שיראה כי התחבורה הציבורית תזנח איזורים מסויימים גם בעיר. וכמובן שיש עוד טיעונים כאלו ואחרים.

טלוויזיה:

אתה רוצה את זה חם, או אתה רוצה להגיד כן, שזה בכלל להשתמש באות האנגלית B…

חברת HOT הוקמה מכמה חברות שנתנו "תחרות" לא אמיתית לצרכנים בנושא הכבלים. למה לא אמיתית ? ובכן כל חברה עבדה באיזור אחר, ככה שאם רציתי להתחבר לכבלים, אני אישית הייתי חבר להשתמש בשירותיה של חברת מת"ב, למרות שעל הנייר יכולתי להשתמש בשירותיה של חברת תבל לדוגמה… החברות בשביל לספק תוכן כדוגמת אינטרנט היו חייבות להתחבר בניהן, וגם כמובן לתמוך כלכלית אחת בשנייה, כאשר חברת מת"ב היתה הגדולה ביותר, והרווחית ביותר, ועוד כמה חברות פחות רווחיות ויותר קטנות (כי הן חלשו על איזורים קטנים יותר). בכל מקרה, כיום אין עוד חברת כבלים שמספקת לי טלוויזיה או אינטרנט שתתחרה בחברת HOT.

חברת YES היא עוד חברת בת של חברת בזק (כן אני יודע זוהי חברה בפני עצמה על הנייר, אבל תפסיקו לתמון את הראש בחול). החברה עצמה נותנת לנו עורצי כבלים רק באמצעות השימוש בצלחת לווין, בניגוד לכבלים לאורך כל המדינה.

אז מה אתם בוחרים ? לראות משהו חם, או פשוט להגיד כן ?

נמלים:

ביבי, אדם חכם, אומר שאנחנו צריכים להפריט את הנמלים. אבל בניגוד לחוכמה של ביבי, המציאות שונה לגמרי. הרי עסק שנמצא ברמת הגולן או בגליל לא יפרוק סחורה באילת ! ועסק שנמצא באילת לא ישתמש בנמל חיפה. ככה שהצפון לא יוכל להתחברות עם הדרום ואותו הדבר לצד השני. התחרות עצמה צריכה להיות בפריקה ובטעינה וכמובן בכל הטיפול בספינות ואוניות. תחרות שכזו, תגרום לכך שחברה שתתפרס לאורך כל הנמלים תוכל להתחרות עם עוד חברות שעושות אותו הדבר, בעוד שהנמל עצמו הוא כלי. הרי לא בהכרח יותר זול לשנע סחורה מהדרום לצפון, אבל הרבה יותר משתלם לבחור מי יבצע את העבודה בנמל שהכי קרוב ליעד המבוקש. דבר שיוזיל עליות מצד אחד, ויגרור לתחרות גבוהה במשק הייבוא והייצוא מצד שני.

טוב זו לפחות דעתי.

תקשורת:

את התקשורת ניתן לחלק לשניים:

 1. התקשורת הסלולרית
 2. התקשורת הבינ"ל

כן משהו חסר כאן, התקשורת הפנים ארצית. יש לנו רק את חברת בזק אשר מספקת לנו שירותים פנים ארציים אם לא לוקחים בחשבון את התקשורת הסלולרית או את שירותי ה VoIP שמספקים לנו הכבלים. אני לא רואה את תקשורת ה VoIP בתור תחרות מכמה סיבות שלא אכנס אליהן בבלוג זה, ובגלל זה אין לדעתי תחרות אמיתית וכך שאם אני רוצה תקשורת קווית רגילה, בזק היא החברה היחידה (לבתים, אך לא לעסקים, שם יש תחרות עם עוד חברות, אך לא ניכנס לזה כרגע).

התקשורת הסלולרית:

התקשורת הסלולרית מתרחשת עם 4 חברות:

 1. פלאפון (מבית בזק).
 2. סלקום.
 3. חברת פרטנר – הזכיינית הישראלית של חברת Orange הצרפתית.
 4. מירס – חברה שהיא למעשה בנוייה לתת מענה לצרכים של חברות וצרכי תקשורת של רשתות פרטיות (VPN).

למעשה התחרות הביתית נעשית בין חברת בזק, סליחה פלאפון לבין שני חברות אשר מספקות שירותים מאוד דומים: סלקום ופרטנר. מירס אינה מתאימה לבתים פרטיים, ויקרה מספיק בשביל שבתים פרטיים לא יעבדו איתה.

ההבדל של סלקום/פרטנר מול פלאפון הינה פשוטה: שיטת תקשורת שונה. GPRS מול CDMA. כך שלפלאפון אין באמת תחרות למי שזקוק לתקשורת CDMA, והתחרות ה"אמיתית" (שלא באמת קיימת) היא בעצם סלקום מול פרטנר.

שלושת (או יכול להיות שכל) הספקים לא באמת מתחרים, היות והשוק בארץ קטן ולכולם יש פחות או יותר אותה כמות לקוחות, והמחירים הם גם זהים. טוב, אז במקום אחד אתם משלמים לדקת אוויר 49 אגורות לדקה, אבל משלמים על החבילה הבסיסית ביותר עוד 20 ש"ח, בעוד שחברה אחרת זה 60 אגורות לדקה, אבל אתם משלמים רק 15 ש"ח לחבילה הבסיסית. כך שבשורה התחתונה כולם משלמים אותו הדבר ללא קשר אמיתי לחברה בה הם נמצאים.

יש כמה פתרונות, אחד מהן, היא לתת קנסות על כל המחירים הזהים, דבר שלא יועיל בהרבה, כי אנחנו הצרכנים נשלם את הקנס בסופו של דבר. אפשרות נוספת היא להכניס עוד ספק, אשר יחוייב לתת מחירים מסויימים וכן את 2 הטכנולוגיות, כך שהיכולת בחירה תהייה גבוהה יותר. אם תחשבו טוב, תוכלו למצוא עד כמה אפשרויות לתחרות.

התקשורת הבינ"ל:

התקשורת הבינ"ל היא תקשורת מאוד מעניינת. בראש ובראשונה היא מבוססת כיום בעיקר על שירותי VoIP, כך שבעצם כמו שאתם מדברים עם תוכנות מבוססות VoIP נגיד לדוגמא Skype, כך אתם גם מדברים בצורה בינ"ל, דבר שמוזיל את העלויות בצורה כזו שיותר זול כיום לדבר עם מדינה אחרת, מאשר בתוך ישראל.

אינני מכיר את כל החברות אשר מספקות תקשורת בינ"ל, אז אני מתנצל מראש אם אני מפספס משהו:

 1. בזק
 2. ברק (אולי רק נטוויז'ן אחרי האיחוד – אין לי מושג)
 3. נטוויז'ן
 4. 012
 5. Smile

כמו שניתן לראות, דווקא יש תחרות די טובה מבחינת חברות, אבל אני חייב לציין כי אינני מכיר את המחירים (שמשתנים ממדינה למדינה אל היעד שאיתו אנו מעוניינים לדבר). וכמובן אסור לשכוח את חברות הטלפון הסלולרי, וחברות אשר מספקות כרטיסי SIM לתקשורת בינ"ל. כך שאינני יודע אם יש תחרות אמיתית או לא. אודה לכם על נתונים בנושא.

אינטרנט:

האינטרנט בישראל נמצא כיום בשפל חסר תקדים, שהולך להגיע למצב שיהיו לנו רק 2 חברות יחידות, דבר שמוביל למונופול. לאחרונה היו כמה רכישות בתחום האינטרנט כאשר חברות גדולות בלעו חברות קטנות יותר, כך שחברת אקטקום נעלמה לה מהעולם, חברת נטוויז'ן וחברת ברק נהפכו להיות חברה אחת.

כך שכיום ישנם כ4 וחצי חברות שמוגדרות כספקי אינטרנט. למה החצי ? ובכן לאחרונה נפתחה עוד חברה, אבל היא טיפה שונה ממה שאתם חושבים על ספק אינטרנט, והחברה לא תקבל כאן התייחסות, היות והיא נמצאת במצב שהיא ללא תחרות אמיתית.

אז החברות שקיימות כיום הינם:

 1. נטוויז'ן-ברק
 2. בזק (בינ"ל)
 3. 012
 4. Smile

*למעשה אני לא בטוח שהשנים האחרונים הינם שני ספקים שונים. ויכול להיות שאני מתבלבל עם חברה אחרת. אנא סילחו לי.

אוקי, אז במה אתם בוחרים, בבזק, או בנטוויז'ן ? או אולי 012 מול Smile ? קשה לבחור. למעשה יש בעייה יותר חמורה מזה.. HOT הולכים יד ביד עם נטוויז'ן, בעוד שכל מי שרוצה ADSL מוצא את עצמו די מהר עם בזק…

עד כמה שידוע לי, רק בזק לא מספקת חייגן כיום לחיבור כבלים, דבר שאומר שאתם מחוברים כמו שטכנולוגיה צריכה לעבוד, וזה בתור טכנולוגיית רשת "מקומית". אנא תקנו אותי אם אני טועה.

דבר נוסף שחשוב להדגיש, כי אין שום חברה כיום שתומכת במערכות הפעלה לא של חברת מיקרוסופט, דבר שדי מקשה עלינו האנשים שהם לא הלקוחות של מיקרוסופט (ואם אתם גונבים תוכנה, בבקשה אל תענו על זה, אנחנו אנשי הקוד הפתוח נגד גנבת תוכנה עבירות פלילות ופירטיות).

תוכנה:

מכירים את OpenOffice ?

המערכת המשרדית הזו היא הצורה שמשרדי הממשלה מסוגלים לקבל מחיר טוב עבור Microsoft Office. למעשה התרגום העברי של OpenOffice ממומן תיאורטית באמצעות המיסים שאנחנו משלמים.

עוד תאוריה מעניינת היא, שהיות וOpenOffice נחשב לסטנדרט של מסמכים שניתן להשתמש בהם בכל המערכות שמסוגלות להריץ את OpenOffice (יש הרבה כאלו !) בארץ צריך לספק מסמכים בפורמט הזה (ז"א משרדי ממשלה). אז למה משרד החינוך מלמד ילדים להשתמש בMicrosoft Office הקנייני שעולה כסף (אלא אם אתם עוברים על החוק וגונבים את התוכנה), כאשר ניתן לתת אפשרות לעבוד עם תוכנות אשר ניתן לקבל בחינם (בבקשה אל תגידו שזה לא אותו הדבר, כי בשורה התחתונה זה נותן לנו את אותם הכלים שאנחנו צריכים) ?

3 מחשבות על “משחק המונופול של המשק הישראלי

 1. muyaman

  כמה הערות:

  לגבי התחבורה: מונופול ממשלתי (או בכלל חברה ממשלתית) אפשר לחייב לקיים תחבורה ציבורית גם למקומות שאליהם זה לא משתלם. ברגע שהפרטת את זה, אז כל חברה פרטית עושה את השיקולים שלה ובהחלט יכול להיות שיהיו 10 חברות פרטיות בשוק אבל אף אחת לא תשלח תחבורה למושב שלך כי זה לא משתלם לאף אחת מהן (ובכל אופן, לא במחיר שתרצה לשלם על תחבורה ציבורית). על הקווים הלא רווחיים לא תהיה תחרות גם אם תפתח את השוק, כי חברות מחפשות להגדיל את הרווחים שלהם, לא לספק שירות לכל אזרח.

  הבעיה בחברות הסלולר היא לא כל כך תיאום המחירים (למרות שגם זה קיים) אלא חוסר היכולת של הצרכן להשוות באופן סביר בין הצעות שנותנות לו החברות, תוכניות החיוב הן מורכבות וקשה מאוד להבין מכל הנתונים מה יתן לך את התמורה שאתה רוצה במינימום מחיר.

  לגבי הקישור של ADSL עם בזק בינ"ל, זה פשוט לא נכון. יש משתמשי ADSL בכל הספקים למיטב ידיעתי (אני הייתי לקוח של ברק ב-ADSL, ההורים שלי ואנשים אחרים שאני מכיר עדיין לקוחות שלהם בטכנולוגיה הזאת). הבעיה שאני מכיר היא דווקא בכוון השני: HOT יצאה באיזה מבצע של אינטרנט שבו יכולת להתחבר במחיר מוזל לכל הספקים, חוץ מבזק בינ"ל (נחש למה…). אבל אם אתה רוצה להשתמש בטכנולגיית ADSL כל האפשרויות פתוחות בפניך באופן די שווה, ודווקא בתחום של האינטרנט יש תחרות לא רעה בין הספקיות, המחירים לא גבוהים וכמעט שאין תקופת התחייבות וכו' (בטח אם תשווה למצב בשוק הסלולר).

  נקודה מעניינת נוספת היא שבערך חצי מהדוגמאות שנתת למונופולים (או למעשה, אוליגופולים) הן דוגמאות שנוצרו ב"שוק החופשי" המופרט, ולא חברה ממשלתית שאסורה בתחרות על פי חוק. השוק החופשי מאפשר (ואולי מעודד?) "בליעה" של חברות קטנות על ידי חברות גדולות יותר, מה שכמובן מקטין את התחרות…

 2. idkn

  לגבי התחבורה הציבורית, ניתן לבצע כחלק ממתן רישיון ההסעה להגיע גם לישובים ולקווים לא רווחיים ולקחת חלק מהכסף של הקווים הרווחיים במידה והמחירים והשירות לא מתבצע, ואפילו ביטול מתן הרישוי של החברות השונות להסיע נוסעים. כך שיש עוד דרכים להתמודד עם הבעייה 😉

  לאחרונה (כמוך) הייתי באילת, ובקניון שם, אחד האנשים שהייתי איתו החליט משום מקום שהוא צריך לשדרג את הטלפון הסלולרי שלו ורק התערבות שלי "הצילה" אותו. המוכר בביתן לא התרגש ואמר "תהיה בטוח שאנחנו לא מפסידים משום עסקה".
  אני לא חושב שאתה יכול להבין מה אתה מקבל, כי אתה רק רוצה לצרוך… מה אם אני אגיד לך שאני יכול לתת לך עלות של 10 אגורות לדקה (ולא פחות) לשיחה סלולרית, אבל 60 אגורות לדקה לSMS בגלל עלות התשתית וכו' (אני סתם זרקתי מחירים לא מציאותיים), האם אתה באמת יכול לאמת או לא לאמת את מה שאני אומר ? ואם כולם יתנו לך מחירים דומים, האם יש לך יכולת בחירה אמיתית ?

  לגבי ADSL, לא טענתי ששאר הספקים אינם יכולים, אך טענתי כי מרבית הציבור בייחוד אלו שלא מבינים, הולכים יד ביד עם בזק בינ"ל כי הם ספקי התשתית, ולא צריך להשקיע זמן בלמצוא עוד דברים, כדוגמת ספק נוסף. דבר זה שהכסף הולך רק לגוף אחד, ניתן תיאורטית לעשות את זה בתשלום אחד ולא בתשלום לכמה ספקים.
  אני די אוהב את מה שאני רוצה ד"א באיחוד האירופי לגבי ספקי אינטרנט, כאשר אם אתה רוצה היום רישיון במדינה שחברה באיחוד האירופי, אתה חייב להציע את השירותים שלך לכל המדינות החברות שם, ואני מקווה כי גם בישראל יתחברו לצורה הזו.

  בישראל השוק לא באמת כזה חופשי, ועדיין יש לך כללים. לדוגמא מונופול הוא מצב בו יש שליטה מלאה בשוק על ידי חברה אחת. שים לב שבבלוג שלי, הזכרתי את בזק כמעט בכל תחום (למעשה פרט לשני תחומים). אז נכון שהם "התפרקו" למיני חברות, אבל בפועל, אנשי בזק האב, משתמשים בפלאפון בתור טלפון סלולרי, ובחיבור של ADSL ברשת האינטרנט, ובYES כאשר יש צורך לתת ערוצי תוכן. כך שיש מונופול בתחום המידע בארץ ע"י בזק, למרות שהוא לא באמת מונופול לפי ההגדרה המלאה. ולכן ההגדרה של אוליגופולים שהשתמשת היא נכונה. אבל חשוב לזכור כי מונופול הוא לא חוקי בשום חברה בעלת "שוק חופשי". ולכל ספק חייבת להיות תחרות של עוד חברות (או לפחות אחת) בשביל שעסק שלו יהיה חוקי. לפחות לפי הידע (הכללי) שיש לי בנושא.

 3. פינגבק: האיחוד החם « לראות שונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.