לינוקס: העתיד שלהם, הוא ההווה שלנו

שלשום הושקה בהצלחה Mandriva ישראל. הבעיה היא שמרבית כתבתי חדשות המחשבים לא רואים בזה חדשות, אולי כי זה נשמע טבעי להם, או אולי בגלל שהם לא מבינים במה מדובר…

ובכן למה צריך להמר על לינוקס בתור העתיד ולא מיקרוסופט ?

בואו נשקול את הצעדים של מיקרוסופט לרגע: בוויסטה קיבלנו מערכת אשר מספקת תמיכה לכמה וכמה תכונות של יוניקס (unics) אשר חלקן הגיח לאוויר העולם בשנות ה70… אבל מיקרוסופט רק בשנות ה 2000 נזכרו לספק אותן ללקוחותיהם. רוצים דוגמאות ?

sudo (אשר הגיח בשנות ה90 למען האמת) – וויסטה הוסיפה תמיכה בו. טוב הוא לא נקרא sudo, אלא בשם אחר, אבל עד לוויסטה זה לא היה קיים (אלא אם היית משלם הרבה כסף, וגם אז היו לו הגבלות).

Symbolic Link אשר קיים משנות ה 70 אבל נוסף מעל מערכת הקבצים (ולא כחלק) בוויסטה.

בעתיד מובטח לנו גם סוג ממש לא מתקדם של package manager אשר יתן ללקוחות את האפשרות להוריד עדכוני מערכת הפעלה (כולל גרסאות חדשות) שלמים בצורה אחרת כיום משלמים עליהם בחנות.

קוד פתוח – מאז הכישלון של ממכר ויכולת שימור וויסטה אצל לקוחות, מיקרוסופט החלו לדבר בשפה חדשה: קוד פתוח.אומנם זה רחוק מלהיות מה שאנחנו חושבים, אבל כבר עכשיו ישנם 2 רשיונות קוד פתוח של מיקרוסופט: MS-PL וכן MS-RL

לראשונה בהיסטוריה, מיקרוסופט לא מצליחה להצדיק פיתוח שלה, בצורה כל כך גורפת, שהלקוחות שבד"כ שתקו, החלו לתבוע אותה.

מיקרוסופט החלה לדבר על תמיכה בווירטואליזציה בתור משהו שיתקיים במערכת ההפעלה הבאה שלהם, דבר שאומר שהגישה שננקטה בלינוקס בשנים האחרונות, מראות שההבנה של הצרכים של השוק גבוהים מזו של חברת מיקרוסופט.

אז גם אם נתעלם מהכישלון הצורב בעסקת Yahoo-Microsoft, אנחנו לומדים שמיקרוסופט בצרות. הן התעוררו יום אחד וגילו שהשוק שהם יצרו השתנה, וכולם עקפו אותם בסיבוב. את ההתחלה ראינו כשהם הדרזו לשחרר את Internet Explorer 7, אחרי שהם ראו את השוק שלהם מתחיל לצנוח מידי שנה ושהטכנולוגיה בעולם שהם נתקעו והכריחו אנשים להשתמש בה, כבר ישנה והעולם התקדם. ואז פתאום גם נולדה טכנולוגיה חדשה בשם SilverLight אשר נועדה להתחרות באדובי עם Flash, ופתאום הם הבינו כי הדרך היחידה לגרום לכולם אולי להצליח לנטוש את השימוש ב Flash הוא ע"י אימוץ הקוד הפתוח, ושחררו התקן של SilverLight. המצב כל כך עדין, שפעם ראשונה אנשים מתעוררים ורואים שאותו מגדל בבל של מיקרוסופט, נופל כאשר יש אתרים כדוגמת Facebook אשר מקשרים בין אנשים בלי קשר לתוכנה, אלא כל מה שנדרש זה דפדפן, מה שנקרא "חזון אחרית הימים – וידבר זאב עם כבש" פתאום השימוש שלי בלינוקס מול אדם עם Mac או חלילה וחס windows לא באמת מעניין, כי כולנו מקבלים את אותם שירותים ומצליחים להיות שווים.

מה שמביל לכך שהחזון של ביל גייט יתקיים, רק בלי מיקרוסופט, שנשארו מאחור. מיקרוסופט עסוקים בלמצוא טכנולוגיות של אחרים, מאשר ליצור אותם בעצמם.

מיקרוסופט כיום, שכחה שהיא תלוייה בלוקחות, ובטוחה שהלקוחות תלויים בה (טוב ישראל זו לו דוגמה טובה, כאן יש מספיק טיפשים ופראיירים שמוכנים אפילו לגנוב רק בשביל לעבוד איתם).

אז אני לא מנסה לחזות את העתיד, אבל אם אני אנתח את מה שקורה כיום, אני חושב שנראה 2 צעדים מצד מיקרוסופט שכבר התחילו:

 • התרחבות לעולם היוניקס, ואולי אפילו לעשות צעדים זהים שאפל עשו – קרי שימוש ביוניקס בתור בסיס
 • להעביר יותר אנשים לשירותי רשת שיהיו תלויים בשירותי מיקרוסופט, אשר יהיו זמינים לעוד מערכות הפעלה (בשביל שזה יצליח).

 

העתיד והחזון של מיקרוסופט, זו המציאות וההוה בלינוקס כיום

5 מחשבות על “לינוקס: העתיד שלהם, הוא ההווה שלנו

 1. dok2

  אני לא יודע אם נראה את מיקרוסופט פונה כל כך מהר לשירותי רשת שאינם כובלים לתוכנה מקומית (כזו שמותקנת על המחשב) שלהם.
  זה אולי יגיע מתישהו אבל בינתיים msn (כמטאפורה) קיים.

 2. elcuco

  תשמע, לא משנה כמה אתה מעוות את המציאות, היא לא תשתנה:

  1) הקיום של sudo: ב־windows 2000 ומעלה קיימת פקודה שנקראת runas. היא עושה בדיוק את מה ש־su עושה, נכון זה לא sudo, אבל UAC הוא לא בדיוק sudo.

  2) הקיום של symbolic links. זה קיים כבר כ־NTFS4 אבל win32 לא מספק API כדי לגשות לזה. זה קיים בשכבות תחתונות של ה־executive ולא "עולה למעלה ל־user space".

  3) מיקרוספט הרגלה מדברת על וירטוליזציה. אבל בלקסיקון ההגדרה שלהם שונה מזאת של כל העולם. הרעיון שם הוא שאם אתה משתמש ב־API שקיים ב־windows 3.11 כדי לקרא את windows.ini ה־API יקרא את הערך המתאים ב־registry, כמו כן תוכניות שמנסות לקרא ולכתוב אל HKLM ינתבו את LKCU במקום. ואם אתה רוצה עוד דוגמאות, תסביר לי מה זה domain בארכיטקטורה של ActiveDirectory ותסביר איך ה־domain ה"קלאסי מתחבר שם" (אתה מקבל ערבוויאדה כזאת יפה שאתה תבלבל יפה בין שתי הגדרות ולא תבדיל ביניהן).

  ההסטוריה של מיקרוספט רצופה ב־FUD ועוד מונחים מעורפלים. אל תיפול לזה גם אתה, תיצמד לעובדות).

 3. אורי שרף

  זה שדותן כותב שהיא הושקה בהצלחה לא אומר לי הרבה וזה שלא נמאס לו ממנדריבה לא אומר שיש מה לדווח. אם היו שם שניים, הם כנראה לא חשבו שיש מה לדווח (אני לא רואה שום דיווח חוץ מהפוסטים שלו, שנתקלו באדישות כללית).

  האמת, על פי הרמה המביכה של הדיון שהתפתח לאחת הידיעות שהוא דחף, אני מתפלא שמישהו בכלל הגיע. תת רמה מכל בחינה ובטח שלא משהו להתגאות בו. הצצה חטופה באתר מנדריבה ישראל משאירה תחושה מביכה באותה מידה. אבל כל מה שקשור למנדריבה נראה ממילא כמו חלטורה.

  אגב, אני מציע לקרא את "מיקרוסופט מתה" של פול גרהם. די מסכם את המצב. אני לא חושב שזה קשור לפתוח לא פתוח, יוניקס שמוניקס. נוצרים תנאים בשוק שבהם למיקרוסופט כבר אין יתרון, אפילו אם מערכות ההפעלה שלה נפוצות ושימושיות יותר מהמתחרים.

  אגב Silverlight, אתה קצת מפספס. קודם כל לא מדובר בקוד פתוח, אלא מפרט פתוח כפי שמוכר עם .NET, עם מספר רכיבים חופשיים וצמידות גבוהה לטכנולוגיות אחרות של מיקרוסופט. מה שחשוב במקרה זה היא העובדה שמיקרוסופט הצליחה להכות את אדובי בדיוק באותו מקום בו היא גרמה לסאן לדמם. מפתחים לא אוהבים שמגבילים אותם ופלטפורמה פתוחה עם תמיכה בשפות דינאמיות היא בדיוק המקום אליו אדובי (אולי Tamarin בעתיד) וסאן (למשל JRuby) שואפות היום להגיע. אם מישהו צריך ללמוד ממישהו זה הקוד הפתוח ממיקרוסופט במקרה זה, קשה כפי שזה להסכים.

  בכל פעם שאני עובר על הפוסטים של קהילת הקוד הפתוח הישראלית אני מגיע לאותן מסקנות. אם אתה חוזר על השטויות מספיק פעמים אתה עשוי לשכנע את עצמך שזו האמת.

 4. צפריר כהן

  אורי, מיקרוסופט כנראה לא מתה. אחרת לא היית מתאמץ כ"כ לתקוף אותה.

  "מנדריבה ישראל" נראה בינתיים במידה רבה כמו ההפך הגמור של "נובל ישראל". אין נסיון ליצור בכח קהילה (יכול להיות שבעתיד הם יוסיפו פורומים ושאר ירקות. כשכבר יהיה כח־אדם לשם־כך). משתמשים באמצעי הזול והפשוט של גיוס משתמשים: שליחת דיסקים. האתר באופן כללי עובד (חוץ מזה שהתוכן מתחיל קצת נמוך מדי).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.