מצבה

לפני שנה הזכרתי את השיר Epitaph של King Crimson. השיר הוא שיר מחאה פוליטי, אך בניגוד למחאה כדוגמת ניל יאנג, ג'ימי הנדריקס ואחרים, כאן המחאה היא על דרך התנהלות של הפוליטיקה עצמה ולא על התנהלות ספציפית של גוף פוליטי זה או אחר בעקבות מצב ספציפי.

בעקבות הביקורת הכללית שלו, הוא לא מאבד את הרלוונטיות שלו, החלטת* הסנאט האמריקאי, רק ממחישה את השורות הבאות בשיר:

"… The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools"

האמריקאים חייבים לעשות שינוי של 180 מעלות ולהבין שאם בפחות מ100 שנה פעמיים הכלכלה שלהם קורסת, אולי הם לא עושים משהו נכון. אבל לפני שהם יבינו את זה, הם חייבים לעצור את הנפילה של הכלכלה עצמה, אחרת העלות תהיה הרבה יותר גבוהה מהעלות לתיקון כרגע. בפעם הקודמת זה לקח למעלה מ10 שנים לתקן את המצב, הפעם זה יכול לגרור את ארה"ב מחוץ לזירה הכלכלית העולמית ללא חזרה.

כלומר מה שהם לא מבינים הוא שתאורטית על הנייר העולם יכול להתנתק מארה"ב, ולגרום למטבע שלהם להיות חסר ערך אמיתי. העולם פשוט (את האמת, זה לא כזה פשוט) יכול להתנתק מארה"ב ולשאיר אותה "למות" לבד. ההנהגה האמריקאית חייבת לקחת אחריות על הנזק שהיא עשתה לעולם עם ה"כלכלה החופשית" הזו, והתיקון היה צריך להתחיל כבר לפני חודש ולא השבוע.

הרעיון של בנקים או כסף גלובלי הוא רעיון שהוכיח כי הוא יכול רק לרסק את העולם אם צד אחד צובר כוח. הבעיה היא שאם יהיה לך גוף (כדוגמת האיחוד האירופי), אז הסבל יהיה אפילו רב יותר. ניתן לראות את זה באירופה, כאשר מדינות עשירות מרוויחות יותר כסף על אותה עבודה בדיוק שמדינה יותר ענייה עושה, וזה למרות שהמטבע זהה בכל אותן המדינות, דבר שמעיד על כך שהצורה הכללית של הכלכלה אינה תקינה, ואולי הרעיון של מטבע בצורה הקיימת שלו אינו יעיל. הרי הדבר היחיד שהשתנה הוא עיקרון המטבע, אבל התוצאה נשארה זהה. נזרק לאוויר לפני כמה שנים רעיון שכל איזור (קרי יבשת) תכיל מטבע אחיד ותהיה רשות אחת בכל איזור כזה שתהיה אחראית על המטבע, אבל כאמור זה הוכיח את עצמו כלא יעיל.

אנחנו צריכים לחשוב על צורה אחרת לנהל מטבע, ואולי בנקאות וניהול של "שוק חופשי", הוא לא הפתרון אלא עוד בעייה. הרי הרעיון של הקומוניזם (לא הביצוע שלו בסין או בברית המועצות לשעבר) היה שכאשר נגיע למצבים האלו, אנחנו נבין שניהול המטבע בצורה "חופשית", אינה הפתרון, אבל גם הקומוניזם הוכיח שהוא לא הפתרון, אלא יוצר עוד בעיות. כלומר אפשר לקחת את רעיון הקיבוצים בארץ, בו מעטים באמת עבדו, אבל הרוב הרוויח בשל כך למרות שלא היה מגיע לו. אפשר גם ללכת לדוגמאות רעות יותר כדוגמת ברית המועצות לשעבר, בה עיקרון הגלסנוס הראה שכולם שווים, אבל יש כאלו ששווים יותר, ואם אתה לא שווה, אז אתה פשוט נעלם.

כך שאין פתרון פשוט לבעיה, אבל אנחנו יודעים שניהול המטבע כמו שמוכר לנו כיום הוא רק בעיתי ולא מחזיק מספיק זמן בלי לעשות בעיות כאלו ואחרים. חוק ופיקוח הם שיטות טובות לטווח הקצר, אבל בטווח הארוך הבעיות יחזרו על עצמם כאשר יגיע "דור שלא ידע את יוסף". ולכן זה לא פתרון שיהיה יעיל לאורך זמן.

אני מקווה שפזמון השיר לא יתממש במלואו:

"Confusion will be my epitaph.
As I crawl a cracked and broken path
If we make it we can all sit back
And laugh.
But I fear tomorrow Ill be crying,
Yes I fear tomorrow Ill be crying."

* כבר כמה חודשים טובים שאני חושב איך ליצור את הפוסט הבא, והמצב שנוצר פשוט יצר לי את המצב הטוב ביותר בשביל הפוסט.

9 מחשבות על “מצבה

 1. ik_5 מאת

  רוב הטכנולוגיה מגיעה מארה"ב ?! חשבתי שמסין, יפן, הודו כו'…
  זה לא שארה"ב תעלם, היא פשוט פחות תשפיע על העולם.
  האיחוד האירופי יעשה הגבלות על מסחר איתם וכו'.

 2. ik_5 מאת

  ההבדל הגדול הוא, שכל ההיסטוריה העתיקה של "כלכלות על", היו לפי מעצמה מסויימת. כלומר רומא עכשיו שלטה, אז הכלכלה שלה שלטה.

  השינוי שנעשה כאן ב40-60 שנה האחרונות הוא בזה שעכשיו כל שלטון מחזיק במטבע משל עצמו, אבל שוכר בייחד ומשפיע אחד על השני בצורה שלא מספקת הגנה. גם אם אתה לא משחק את המשחק אתה עדיין נפגע.

  הסיבה לבעיה הכלכלית הנוכחית היא תאבת בצע מול החוסר רצון להתמודד מולה. אם ישנו את הגישה לאיך להתמודד עם מצבים כאלו, ועל ידי פיקוח צמוד יותר, אפשר למנוע שוב פעם מקרה זהה למה שקרה הפעם.

 3. מצבה

  היום רוב הטכנולוגיה והפיתוחים עוברים יותר ויותר למדינות הודו וסין כיוון שכוח העבודה שם זול ויעיל.
  העובדים ההודים הינם חרוצים ביותר, חכמים ומתוחקמים. קחו למשל את שעות העבודה של עובדים הודים בתחום לעומת האמריקאים שעובדים 9 עד 17… ההודים עובדים עד 20 לפחות.

  בכלל מצבה של המדינה מתפתח בזכות חריצותם…

  שיהיה להם בהצלחה!

 4. מצבה

  בסופו של דבר ארה"ב תמשיך להיות המעצמה הכלכלית הגדולה ביותר. מדינות אחרות מתפתחות אבל ארה"ב תמיד תשאר המעצמה הכלכלית הגדולה ביותר.

 5. מצבה

  בסופו של דבר ארה"ב תמשיך להיות המעצמה הכלכלית הגדולה ביותר. מדינות אחרות מתפתחות כמו הודו וסין אבל ארה"ב תמיד תשאר המעצמה הכלכלית הגדולה ביותר. הכוח קניה שם הוא הגדול ביותר!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.