עלילות מכשירי הטלפון החכמים

לאחרונה כתבתי מספר פוסטים בנושא של טלפונים חכמים כדוגמת OpenMoko ואף דיברתי על כלי פיתוח חדש לiPhone.

בעקבות ההתפתחות של כלי הפיתוח לiPhone ראיתי שוב פעם כמה הקוד הפתוח מאוד חשוב עבור כל מי שרוצה להגיע למודל כלכלי הגיוני וטוב עבור כולם, וכן היכולת לספק למשתמש הפשוט שליטה מלאה בכלי שהוא רכש.

הבעיה במודל הכלכלי של אפל, הוא בכך שאני צריך לשלם כל שנה 100 דולר (פר תוכנה עד כמה שאני מבין) בשביל האפשרות לשים את התוכנה שלי על ה iPhone שלהם. עכשיו במידה ואני רוצה למכור את התוכנה שלי, אז המחיר של התוכנה מן הסתם יעלה יותר רק בגלל המודל הזה. וזה בלי לדבר על העלויות פיתוח של התוכנה שיכולים להיות מאוד גבוהים. ובמידה ויש מתחרה לתוכנה שלי, אז יש סיכוי שאי אפשר יהיה לקבל אישור מאפל בכלל לשווק את התוכנה הזו, ובכלל יש בעיות רבות עם כל הנושא של ה iPhone.

כאן נכנס OpenMoko לתמונה. בזכות היותו קוד פתוח, הוא יכול להיות בעצם כל דבר שרק נרצה (כל עוד החומרה מאפשרת את זה כמובן). הבעיה היא שכל עוד הצרכנים לא יצביעו ברגליים, רק ה"משוגעים לדבר" ישתמשו ב OM ולכן בשביל ליצור מודל כלכלי טבעי עבור OM, צריך לעשות לפחות אחד מהצעדים הבאים:

 1. ליצור מוצר כולל מעל OM כדוגמת הפתרון לארכיולוגיה שקיים כיום עבור הטלפון
 2. ליצור נישה מאוד ברורה עבור הטלפון, למשל אנשי עסקים שחשוב להם פרטיות אבל גם לדעת את המצב של הבורסה, להסתנכרן מול השרתים בחברה, וכן להשתמש במרכזייה של העסק שלהם בשביל להוציא כמה שיותר שיחות
 3. אנשים שאוהבים דברים כדוגמת Geo Caching או כל תחביב אחר בו הטלפון יכול לתת מענה הולם וטוב
 4. לממש את הבדיחה הבאה:
  ארנב אחד נכנס לקונדיטוריה ושואל אם יש להם עוגת גזר. בקונדיטוריה אומרים לו שלא, והארנב יוצא. יום אחרי הארנב נכנס שוב לקונדיטוריה, ושואל אם יש להם עוגת גזר, שוב עונים לו שלא והארנב יוצא. ככה הארנב עשה כל יום למשל כמה שבועות. בקונדיטוריה החליטו שאם יש ביקוש לעוגת גזר, אולי כדאי לעשות עוגת גזר, ועשו אחת. ובאותו היום נכנס הארנב ושואל אם יש להם עוגת גזר, והם עונים לו הפעם שכן, ואז הוא אומר "נכון שזה מגעיל ?"

  הרעיון של הבדיחה הוא לנג'ס כמה שיותר לכל חברות הסלולר בארץ לגבי המכשיר בצורה כזו, בו הם יראו שיש קהל גדול מאוד עבור המוצר, דבר שיכול לגרום להם כן לרצות להכניס את הטלפון לארץ היות ויווצר שוק מסויים לטלפון הספציפי הזה, שבצוה אחרת הם פשוט יפסידו את האפשרות להשתתף ב"חגיגה", ובכך ישתלם לאורנג' וסלקום להכניס אותו לארץ.

 5. ליצור זימזום (Buzz) מחוץ לאנשי הקוד הפתוח לגבי ה OM בצורה כזו שהסעיף הקודם יתממש בצורה יותר טובה מאשר מוצר רק ל"משוגעים לדבר"

לאחר שיצרנו את השוק עם OM, ניתן להתחיל למכור לו מוצרים ופתרונות הרבה מעבר למה שקיים כיום, למשל פתרון ארגוני מותאם אישית, כך שאנשי מכירות יקבלו כלים שמסתנכרנים עם ה CRM, אנשי הרכש יסתנכרנו עם רשימת המלאי, וכל זה בעצם יחליף למשל את המסופונים שקיימים כיום, כאשר מספקים הרבה יותר (אולי החברות שמספקות את המסופנים, ישתמשו בו בשביל לשדרג את המסופונים שלהם).

כמובן שאפשר למצוא עוד הרבה שימושים לפתרון של OM, אבל לדעתי אם לא נתחיל ליצור שוק, המוצר יהיה רק עבור המשוגעים לדבר, וחבל.

8 מחשבות על “עלילות מכשירי הטלפון החכמים

 1. ik_5 מאת

  נגיד ויש שוק מאוד גדול למכשיר, חברות הסלולרר, כמה שהמכשיר לא טוב בשבילהן, יעדיפו להביא אותו, מאשר להישאר מחוץ למשחק, כי זה אומר שהן לא יראו את הכסף מהמכשיר. אני למשל לא עובד עם דור שלישי (הטלפון שלי לא תומך בזה). אם מחר אני אקנה טלפון דור שלישי בחנות לטלפונים סלולריים, הם לא יכולים לחייב אותי להתחיל לשלם על תמיכה בדור שלישי, בניגוד למה שקורה אם אני קונה אצלהם.

  ברגע שחברות הסלולר יכניסו את OM לארץ, אז כל האישורים קיימים, וגם חנויות יכולו להביא אותו לארץ ולמכור לך, מה שיצור תחרות, וככול שיש לך ביקוש יותר גדול, ככה התחרות על המחירו מה שאתה מקבל תהיה יותר גדולה. וזה גם יכריח את חברות הסלולריות לשנות את המודל שלהם, כי אחרת יעדיפו לא לרכוש אצלהם את המכשיר.

  אבל זו רק התאוריה

 2. דורון

  אני אנסה לענות לשניכם בקצרה (כי רק הרגע הגעתי הביתה ואני מת לאכול צהריים .. עכשיו 22:00 ) .

  צפריר – זה צריך להיות סלולארי (ו/או wimax ) על מנת לספק חיבוריות מכל מקום . לא שתמיד אתה רוצה להיות מחובר .. אבל שתהיה לך האפשרות . אתה כן צודק לגבי בעיות הרגולציה (האמן לי שיש לי סדק בגוגולת מהעיניין הזה) .

  עידו – לחברות הסלולאר אין אינטרס מובהק , מכוון שאז הלקוחות יוכלו לשים מה שהם רוצים ואיך שהם רוצים .. ואני חושב שמפעילות הסלולאר מעדיפות לשלוט בזה.
  אני חושב שיש חשיבות גדולה למפתחים בעיניין הזה ויוסבר. למעשה, אפשרי לפתח על המכשיר ובמידה ויש למישהו רעיון טוב , אין שום בעיה למכור את התוכנה שלו ולהפיצה כתוכנה פתוחה אך קיניינית – זה מספק מוטיבציה (וכסף) למפתח ועונה על צרכים של המשתמש (של הצרכן) .
  אתה צודק שניתן לטפל בשוק הזה כשוק נישתי , כלומר אפשר לתצר מערכת שעיקר התוכנות בה הינן תוכנות מולטימדיה , מצד שני מערכת עם מאפיינים עסקיים , מצד שלישי מערכת שמתאימה לחובבי טיולים – ועל כל המערכות הללו לבנות שרותים ותוכנות .
  אני לדוגמהיודע על יותר מחברה אחת בארץ שהתחילה לחשוב בכיוונים של בניית מעטפת תוכנות / שרותים שהמשתמשים יוכלול לקבל /לרכוש על התשתית של המוקו – מן הסתם הם גם חושבים לאחר מכן לעשות את ההתאמות הנדרשות על מנת להתאים את מה שהם עושים גם לאנדרואיד .

  עכשיו, גם אם מישהו מתכוון סתם לבנות אפליקציות חופשיות וחינמיות בתחום הזה – לפחות ממה שאני רואה שקורה בחו"ל (לא ראיתי את זה עדיין קורה בארץ) האנשים האלו נחטפו לתוך חברות מסחריות שפועלות בתחום הסלולאר – כך שלאנשים מסויימים זה יכול להיות תחילתה של קריירה חדשה .
  לדעתי , המהפכה שהמוקו (והאנדרואיד) יעשו – לא תהיה פחותה מהמהפכה שלינוקס או אפצ'י עשו .. זה כמובן לא קורה ביום אחד , גם כי יש רגולציה , גם כי יש גורמים מעכבים אחרים .. אבל זה קורה ואי אפשר יהיה לעצור את זה .

  – דורון

 3. דורון

  התכוונתי "תוכנה פתוחה אך מסחרית " ולא "תוכנה פתוחה אך קיניינית" (אתם רואים מה הרעב עושה לבן אדם ?

  – דורון

 4. ik_5 מאת

  דורון, במקור הפוסט הזה היה מנוסח אחרת עם קישור לכתבה הבאה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3650344,00.html

  זה מראה שאם יש לחץ חזק בשוק אז ניתן להשיג דברים מהחברות הסלולריות, ככה שיש לנו סיכוי טוב מאוד שהם כן ירצו להתעסק עם OM ולו רק בגלל שבכל דרך אחרת הם יפסידו.
  ובכלל זה צריך buzz וצריך לחץ מאוד חזק על החברות הסלולריות, כדוגמת חוסר הרצון לקנות מהם מכשירים בכלל אם הם לא מביאים את OM, ולגרום לקבוצה מאוד גדולה של אנשים לעשות את החרם הזה.

 5. דורון

  הלוואי והיינו מתנהגים כמו השוק החרדי ..

  בשוק החרדי , אם הרבנים אומרים "לא לקנות" – מהשמעות של זה היא שלא קונים .. ואז יש לחץ על החברות .
  לצערי רק המגזר הזה מתנהג בצורה שמייצרת לו את התנאים שהוא רוצה ..

  – דורון

 6. ik_5 מאת

  והגיע הזמן שאנשי הקוד הפתוח יתנהגו בהתאם… אם סטולמן אומר לא לקנות, אז לא קונים 🙂

  וברצינות, אנחנו צריכים להיות קהל שאפשר להרגיש את הכסף שלו, ואז אנחנו נראה שינוי אמיתי בתפיסה (זו לפחות הדעה שלי).

 7. boris Shtrasman

  אז אולי הגיע הזמן לביצוע איזה mob buy – בלומר ביום מסוים כמה עשרות אנשים באים בהתלהבות למרכז מכירות ו יש פה OM ?

  שלוש ארבע פעמים במרכזי קניות ואז זה יעשה רעש.
  או רעיון יותר טוב למי יש קשרים עם איזה פוסק אצל החרדים ? פסק הלכה –
  ישנו אישור הלכתי להשתמש במכשיר OM בדור 3 (שכמובן יעבוד דרך הסינון המתאים ).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.