מדוע FPC וLazarus צריכים לעניין גם אנשי קוד פתוח

בימים אלו אנחנו מגלים שמוצר קוד פתוח בשם OpenSolaris מת בטרם עת, היות וחברת אורקל החליטה להרוג את הפרוייקט. כמו כן, אנחנו רואים שההשפעה של גוגל על Mozilla קטנה מאוד בגלל שהם החליטו לשחרר דפדפן משל עצמם במקום. העבודה על OpenOffice בגרסה העברית נתקעה, אחרי שמדינת ישראל הפסיקה את מימון הגיור שלו, ורק עכשיו לאט לאט הקהילה מתחילה להתעורר ולפחות לספק תרגומים לעברית עבור הפרוייקט. ובכלל הרשימה של פרוייקטי קוד פתוח אשר תלויים כאוויר לנשימה בעזרה מסחרית גבוהה מידי. מה יקרה אם מחר כמה חברות גדולות יפסיקו את התמיכה שלהן לקרנל של לינוקס ויצרו מערכת הפעלה חדשה לתעשייה, אולי פחות מיושנת בתפיסה שלה ? האם גם אז לינוקס תישאר סקסית מספיק ?

כקונטרה יש לנו את FPC. למי שאינו יודע FPC הוא פרוייקט קוד פתוח ללא תלות מסחרית בכלל. אבל זה לא המפתיע. מה שמפתיע זה כמות השנים שהפרוייקט הזה קיים. הוא צעיר מלינוקס רק בשנה אחת ! כלומר זה אחד מהפרוייקטים היציבים ביותר שיש בקוד הפתוח, אשר שום חברה מסחרית לא משפיעה עליו מבחינת פיתוח והתפתחות אמיתית. אבל מנגד בעקבות הרבה גלים שונים שהיו עם מוצרי דלפי השונים, הפרוייקט זוכה להכרה מסחרית עד כדי כך שכמעט כל חברה שהתפרנסה מליצור תוספות לדלפי, כיום מתאימה את הקוד שלה גם עובר FPC והרבה פעמים גם עבור Lazarus. כלומר דווקא חוסר היציבות של מוצר קוד סגור, גורם לאנשים לראות מוצר קוד פתוח כדבר יציב. מתי זה עוד קרה בהיסטוריה של הקוד הפתוח בו מוצר קוד פתוח ללא השפעה מסחרית בכלל נחשב ליותר יציב ממתחריו בקוד הסגור ?

במילים אחרות, אנחנו רואים שיש פרוייקט קוד פתוח יציב, לא מסחרי, שמעניין וחשוב מספיק לעולם המסחרי בשביל למכור עבורו תמיכה, תוספות והרבה כלים מסביב. ויש גם כמה מוצרים מסחריים מאוד מדהימים שכתובים במהדר קוד פתוח במקום בגרסה מסחרית של מהדר כלשהו. זה משהו מאוד נדיר בעולם הקוד הפתוח. מעט מאוד פעמים אנחנו רואים איך קוד פתוח משנה לגמרי את הזירה הכלכלית מסחרית וגורם לשוק חדש ישן להיפתח לעולם. בד"כ זה שונה. בד"כ חברה מסחרית מחליטה או לקחת חסות על פרוייקט קוד פתוח, או שחברה מסחרית יוצרת פרוייקט שמשוחרר בקוד פתוח, אבל אנחנו לא רואים פרוייקט קוד פתוח נקי ממסחריות אשר משנה את העולם המסחרי. זו מהפכה שאומנם זוכה על ידי רבים להתעלמות, כולל בישראל, אבל זה יותר מראה את הבעיה שיש גם בקוד הפתוח אשר מזכירה לי מאוד את ההרצאה הזו ב TED מאשר גישה עניינית.

רם און אמר פעם שהסיבה שלא מסתכלים על פסקל יותר כי אין לה שום דבר להציע, אז אם זה המצב, למה דברים שהיו קיימים לפני 15 שנה עבור פסקל, רק עכשיו נכנסים לשאר הטכנולוגיות השונות, ומוצגים כחידושים מהפכניים באיך אנחנו מפתחים תוכנה ואיך אנחנו יכולים לעבוד פחות קשה ?

השבוע גם גיליתי טעות שעשיתי הרבה מאוד זמן, וזה היה בזכות ויכוח שנכפה עלי על ידי משתמשי פיתון קיצוניים, אשר פעם ראשונה הבנתי טעות מאוד קשה שלי. עד היום הפחתתי בערך של פסקל כשפה לפיתוח אפליקציות מבוססות web. אבל למעשה זו שפה אשר מספקת המון כלים להתמודדות בפיתוח, רק צריך לשנות גישה ולהפסיק לחשוב בגישה של שפה דינאמית, אלא יותר בצורה מבנית, וזה פתאום קשה לנו, כי אנחנו רואים את עולם ה web כאנרכיה שבה צריך משהו דינאמי שיתמודד עם הצורך לגדול ולהתמודד עם אנרכיה שכל אחד יכול לעשות רע עבורי. ועוד מוסיפים לי תמיד שנמאס לאנשים להדר קוד. תראו אתמול הידרתי קוד פסקל של למעלה מ52 אלף שורות קוד בפחות מ2 שניות. אני לא חושב שזמן ההידור זו באמת הבעיה אם לוקחים טכנולוגיה מדהימה כמו פסקל. זה הפחד להביט ולראות שהפתרון כל הזמן היה בהשיג יד ותמיד חיפשו משהו אחר שלדעתי מפחיד הרבה יותר.

כאשר אנשים רואים את C הם רואים Low Level, כאר הם מסתכלים על שפה כדוגמת רובי או ג'אווה, הם רואים High Level. ואנחנו רואים "הפרדת רשויות" בין High ל Low. פסקל לעומת זאת, מספקת את ה Low Level מצד אחד ומצד שני את ה High Level, כך שבמקום להפריד לוגיקה וגישה, היא זו שבאמת מסוגלת למלא את החלל העצום שיש באמצע. היא זו שמסוגלת לספק את התשובה של המעבר בין תשתית לבין end user interface ללא מתווכים, וללא חשש מיציבות. לדעתי בעשור הקרוב כאשר אפליקציות סלולריות מול ענני גשם כבדים, אנחנו נראה התפתחות טכנולוגית שתנסה למלא טוב יותר את החלל הזה, וזה במקום שוב פעם להסתכל על פסקל כעל הכלי המתאים גם עבור זה, ולכן אם אתם רוצים לבחור באמת בעתיד בעסק/חברה שלכם, ולהקדים את השוק הפעם בין 5 ל 10 שנים, יש לי טכנולוגיה מבוססת ויציבה במשך למעלה מ40 שנה לספר לכם עליה. הטכנולוגיה עדיין לא מפסיקה להתפתח, והיא כל הזמן משנה את פני התעשייה, גם אם זו מנסה להתעלם ממנה במכוון.

תהנו מהשיר

16 מחשבות על “מדוע FPC וLazarus צריכים לעניין גם אנשי קוד פתוח

 1. Tzafrir Cohen

  איזה אוסף של שטויות בפסקה הראשונה.

  לסאן היו לא מעט פרוייקטי תוכנה חופשית. פיתוחם של חלק מהם הופסק עם הקנייה ע"י קורקל. לאחד הפרוייקטים, OpenSSO, היו משתמשים, ופיתוחו הומשך.

  עם OpenSolaris אורקל גימגמה הרבה זמן. בסופו של דבר למשתמשים נמאס והם החליטו להמשיך לפתח לבד.

  לינוקס (הליבה, ה"צנרת" של userspace, ועוד) מפותחת ע"י רד־האט, נובל, וכמות גדולה של חברות אחרות. אם מחר שתיים מהן תפרושנה, יהיו אחרות שימלאו את מקומן.

  באותה מידה אפשר לשאול לגבי מפתחי FPC: מה יקרה אם מחר ידרוס אותם אוטובוס (אם מחר גוגל תציע לארבעה מהם הצעה שאי־אפשר לסרב לה)?

 2. ik_5 מאת

  צפריר גם אתה לא מבין לגמרי את הנקודה שלי.
  יש לך כאן מקרה מדהים בו פרוייקטי קוד פתוח בעלי גב מסחרי שלגמרי נעלמים מהתמונה (אורקל למשל עם OpenSolaris), יש לך פרוייקט קוד פתוח ללא גב מסחרי, ששינה לגמרי לבדו את כללי המשחק הכלכליים.

  אם הייתי כותב inkscape הצליחה להביס את אדובי בשוק הגרפיקה הווקטורית, כולכם הייתם קמים ועושים מסיבות על הגגות בחצות הלילה, אבל בגלל שמדובר בפסקל, אתם מייד מגמגמם ומנסים להסביר למה זה לא מעניין או חשוב בשווקים מאוד כלכלים של כלי פיתוח, עזרים ושוק התוכנה בכלל.

  שים לב שבשוק האסטריסק בכלל, רוב המוצרים מבוססי Windows מפותחים לך באמצעות דלפי. אני מכיר 2 חברות ישראליות שעושות את זה, ואפילו כלים כמו Visual Dialplan מבוסס דלפי.
  כלומר השוק שאתה נמצא בו מושפע מאוד ממה שאני כתבתי כאן יותר ממה שאתה מוכן לקבל או להבין.

 3. Tzafrir Cohen

  קרא מה שכתבתי לגבי פירוש המילה "מסחרי".

  הוא לא שינה את כללי המשחק. דלפי אינה סביבת הפיתוח היחידה או אפילו המובילה. אבל מה חדש כאן? Eclipse היא סביבת הפיתוח הסטנדרטית לג'אווה. היא נצחה בתחרות כלים אחרים, כולל זה של בורלנד. וכמובן gcc שהוציא מהמשחק לא מעט קומפיילרים קנייניים.

  כשאתה טוען נגד תמיכה מסחרית, גם כזו שיש ללינוקס, אתה טוען שגם למחברי FPC ולזרוס אסור להתפרנס מפיתוחו. הם צריכים להיות חובבנים (כמו שפעם הספורטים האולימיים היו חייבים להיות חובבנים ולא מקצוענים).

  זה לא עובד.

 4. ik_5 מאת

  אבי יש הרבה, אבל הנה אלו שמגיעים עם FPC :
  http://svn.freepascal.org/svn/fpc/trunk/packages/fcl-web/
  http://svn.freepascal.org/svn/fpc/trunk/packages/fcl-net/
  http://svn.freepascal.org/svn/fpc/trunk/packages/fcl-json/

  שים לב שיש להם גם שימושים מסחריים פיזית בחברות שונות.

  צפריר, המפתחים של FPC ולזרוס הם אנשים אשר מפתחים את הקוד בשעות הפנאי שלהם, ולא כמקצוע שלהם. אני לא אומר שאסור להתפרנס מזה, להפך. אני למשל מתפרנס מקוד פתוח. אני אומר אבל, שלמרות שאין גב כלכלי, הם עדיין שינו כללים בשוק.

  Eclipse אינו בפיתוח של אנשים שעושים את זה בשעות הפנאי שלהם (ועדיין יש לו הרבה חוסרים מבחינת יכולות מדלפי ולזרוס), אלא הוא מיוצר על ידי גופים מסחריים, שעשו שיתופי פעולה בניהם (כולל בורלנד במקור).
  gcc אינו מפותח רק על ידי אנשים שעובדים בשעות הפנאי שלהם. הוא מפותח על ידי אנשים שמשלמים להם כסף בחברות כמו IBM ו HP (ועוד כמה חברות אחרות) שיעשו את זה.

  הקרנל של לינוקס נכתב לא רק על ידי אנשים פרטיים אלא גם על ידי חברות. אפילו אתה ואורון פלד כותבים קוד לקרנל של לינוקס בשביל שיתאים למוצרי החברה שאתם עובדים בה. כלומר אתם מקדים בצורה מסחרית את לינוקס.

  עם FPC ולזרוס אין קידום מסחרי. אין חברה אחת או יותר ששמה לה דגל של אחד מ2 הפרוייקטים האלו. יש חברות שמשתמשות בכלים האלו. יש חברות שמשווקות כלי פיתוח ועזר נוספים עבור הסביבות, אבל אין לך שום גורם מסחרי שעומד מאחורי הדבר הזה. השוק הגיע לזה לגמרי לבד. ואני לא מכיר שום מקרה אחר בהיסטוריה של הקוד הפתוח שהיה כזה מקרה, בו קוד שמפותח בשעות הפנאי בלבד, ללא שום גוף מסחרי מאחוריו, שמגיע וכובש שוק מסחרי שלא היה פתוח לגמרי לרעיון של קוד פתוח.
  אתה מוזמן להעיר את עיני כמובן.

 5. סתם אחד

  הסיבה שפסקל לא כל כך בפנים זה בגלל "התיעוד הגבוה" שיש לה בישראל כמה שחיפשתי איזה משהו בעברית לקרוא על זה מצאתי ממש כלום
  אם אנשים יקרים יתרגמו ולו את ההתחלה של תיעוד השפה הרבה אנשים ירוצו לשם כי סופסוף היא שפה שמתקמפלת ולכן היא מהירה יותר

 6. שי

  עידו,

  לינוקס שאתה הזכרת, GCC שצפריר הזכיר, וגם Apache ו־KDE הם דוגמאות לפרוייקטים שהתחילו כפרוייקטים של שעות פנאי, וכבשו את השווקים שלהם. אף אחד מהם, היום, הוא כבר לא כזה; בכולם מעורבות חברות מסחריות שתורמות לקידום המוצר. זה מה שקורה לפרוייקט קוד־פתוח כאשר הוא באמת משתלט על שוק: הוא נעשה מספיק חשוב לחברות, כדי שהן יתמכו בו באופן משמעותי.

  אם זה לא קרה ל־FPC, יכולות להיות לכך מספר סיבות, אבל אף אחת מהן אינה טובה: למשל, השוק שאתה חושב שהפרוייקט השתלט עליו קטן מדי; למשל, אף אחת מהחברות המעורבות (אלה שמוכרות תוספים) לא חושבת שהתוסף מספיק חשוב (עבורה!) בשביל לתמוך במערכת שהוא חי בה. למשל, המפתחים הם חבורת אידאולוגים קיצונים שלידם סטאלמן הוא קפיטליסט חזירי, והם דוחים כל עזרה שיש אינטרס כלכלי מאחוריה. אני לא אומר שמשהו מזה נכון; אני אומר שאם אין משהו מהסגנון הזה, אז הסיפור שאתה מספר תמוה.

  (או, לחילופין, שמשום מה אתה מחיל כללים שונים על FPC בהשוואה לפרוייקטי קוד פתוח אחרים, כשאתה בא לשפוט את המעורבות המסחרית בפרוייקט)

 7. ארתיום

  שלום עידו,

  אני מאמין שמאחורי כל פרויקט קוד פתוח מצליח ומספיק גדול צריך לעמוד גוף מסחרי שיפיק ממנו רווחים ויאפשר לו להתפתח.

  עבודה בהתנדבות בפרויקטים גדולים היא קשה ובסופו של דבר למפתחים יש משפחות, ילדים, משכנתאות וכד' ולכן הם זקוקים להכנסה קבועה, לכן, אני חושב שהצלחה של פרויקט קוד פתוח מאוד תלויה ביכולת להרוויח ממנו כסף. כי אין מה לעשות, מפתח רעב יעדיף לעבוד על משהו שמכניס לו כסף ולא על משהו שעוזר לעשות את העולם יותר טוב.

  עכשיו, נחזור לפסקל, אמרת ש־FPC, זה אחד הפרויקטים הוותיקים, האמת, עצוב.

  אני חושב שהבעיה העיקרית עם פסקל זה היעדר ארגונים שמעוניינים בהתפתחות שלו, העדר תקן אחיד ומסודר העדר דינאמיקה של פיתוח של שפה (ולא של מהדר ספציפי כמו טוב שהוא לא יהיה).

  אבל זה סיפור אחר.

 8. ik_5 מאת

  סתם אחד, תמיד יש סיבות למה. אני שומע דברים כמו "אם לפסקל היתה תמיכה בtemplates אז היא היתה טובה". "אם לפסקל היה אפשרות לעשות ++ לקדם באחד תוכן, אז היא היתה מצויינת", והרשימה ממשיכה. וזה לא רק אני זה כולם. אם חסר לך תוכן בעברית, הדרך הכי טובה וקלה לעשות את זה, היא ללכת לוויקי של FPC וליצור דף עברי שם עם התוכן שאתה רוצה מתורגם, כמו שבשאר השפות עושים. אני למשל מוצא את התעוד באנגלית מספק.

  שי, הפיתוח של FPC מתחלק לכמה חלקים. יש לך צוות CORE שעושה את העבודה בצורה פרטית. יש לך תורמים מכל מיני מקומות ומינים ולכל מיני דברים. אני תרמתי ממש קצת ל RTL, אני תרמתי קצת יותר לכל מיני packages, ועוד כמה דברים.

  למשל התמיכה שיש כיום לאנדרואיד עם FPC נעשתה על ידי חברה פרטית בשוק שרצו לקחת מוצרים שלהם שכתובים ב FPC ולגרום להם לעבוד עם אנדרואיד.
  יש לך תמיכה ב BeOS אשר חברה שמייצרת מוצרים גרפיים בזמנו, רצתה שהמוצר שלה ירוץ גם על המערכת הזו, אז הם יצרו Fork שחזר.

  זה לא שאין פיתוח עסקי וקוד שחוזר לקהילה. למשל חלק מהקישורים שהבאתי למעלה על פיתוח web בכלל הם תולדה של כלים שעסק ספציפי של אחד ממפתי ה Core יצרו, והחליטו לספק את זה לכלל הקהילה.

  אבל אין לך קידום או שיווק שלהם של FPC כהנה זה המוצר הבא, אל הם הם הגיעו אליו בצורה טבעית.

  כולכם מנסים לעשות את זה קרב בין משהו מסחרי למשהו לא מסחרי, כאשר אני מדבר כאן על משהו לגמרי שונה.

  יש לך מוצר שכולו נעשה בהתנדבות, שהוא מספיק בטוח ויציב (הרבה יותר מכמה פרוייקטים מסחריים שמשוחררים בקוד פתוח) בשביל שהוא ישנה פני שוק שקיים לפחות 20 שנה שאני יודע. וזה לא שוק רק של פסקל, זה שוק של רכיבים שהולכים גם ל .NET, לג'אווה ועוד כמה סביבות.
  יש לך כלי עזר לפיתוח כדוגמת תכנון מסדי נתונים, תרשימי זרימה, ניהול פרוייקטים וכו' שמתחברים לך לכלים קיימים שגם הם מגלים את FPC ולזרוס כשוק שאפשר להרוויח ממנו.

  כל כך קל לכם להתעלם מזה כי מדובר בפסקל, אבל אם זה היה מדובר במשהו שהוא לא פסקל כל ההתנהגות וההתנהלות היתה לגמרי שונה. כל הכותרות שלכם והרצון שלכם לשווק את זה הלאה היה אמיתי וכנה במקום למצוא תירוצים למה הטיעונים שלי קלושים (והם לא).

  אומרים לי שהטיעונים שלי קלושים ,היות וסביר להניח שבהיסטוריה של הקוד הפתוח היו עוד פרוייקטים שהם רק התנדבותיים ששינו לגמרי את פני השוק הקיים. תוכיחו. אבל אתם לא מוצאים, אז הנה עזרה קטנה. ילד בן 15 נמאס לו שהוא לא יכול לראות סרטי DVD בלינוקס, אז יצר hack שעוקף את הגנות ה Zone ב DVD. הוא הוסיף יכולת שיווקית לגל מוצרים חדשים, אבל בניגוד ל FPC, כאן אנשים לקחו את הקוד והתאימו אותו למוצרים שלהם.

  ולכן אין לכם כל דרך אחרת. בניגוד לחוסר האימוץ של הקהילות השונות, דווקא העולם העסקי מאמץ כל פעם מחדש את הגישה של פסקל, לזרוס ודלפי. מיקרוסופט משתמשת בטכנולוגיות שהמוצאו עבור דלפי ב95 רק עכשיו ב .NET, ואני רואה איך כולם מאושרים שיש להם כלי שהוא כל כך טריוויאלי עבורי לפיתוח.

  אני שומע יותר ויותר ארגונים בישראל שנמאס להם לעבוד קשה, והם מחפשים שפה מהודרת לתשתיות שלהם אבל שלא תגרום להם לעבוד קשה, ואם אותם אנשים טכניים מכירים את דלפי, הם לא פעם או פעמים מזכירים שזה כלי שהם מחפשים, והם בשוק כאשר אני מכיר להם את לזרוס.

  אז אחרי שעברנו את "אף אחד לא משתמש" ושאר התירוצים המוזרים האלו, אולי תתיחסו לגוף הפוסט, שבו שוק שלם משתנה לנו מול העיניים ולוקח פרוייקט שהוא נטו התנדבותי, ומאמין בו בשביל להמר עליו כחלק מהתוכנית העסקית של העסק שלהם, דבר שלא קרה עד היום מעולם.

 9. עידו גנדל

  לעניין המחסור בתיעוד פסקל בעברית: לדעתי זו אכן בעיה, כיום כשהשפה אינה נלמדת בבתי הספר, ועד שהמתכנתים לעתיד מסוגלים להתמודד עם התיעוד הלועזי שלה, הם כבר "שבויים" בשפות אחרות.

  אחד הנסיונות שלי לעשות משהו בנדון כולל תרגום של "Essential Pascal" של מרקו קנטו לעברית. בעיקרון קיבלתי את ברכת המחבר וגם רשות להפיץ את התרגום בחינם. לצערי, העסק קצת נתקע בשלבים האחרונים ולא באשמתי, אבל בלי נדר – זה יקרה בעתיד הנראה לעין.

  גם הספר הזה, אפרופו, טכני מדי למתחילים, ויש לי הרהורים על פרויקטים נוספים. נראה.

 10. ik_5 מאת

  אורן, זה אפילו מסתבר לא הכל, יש עוד כמה ששחכתי לספק.
  בעיקרון אחד מספק framework לבניית אתרים מבוססי פסקל, כולל תמיכה ב REST וב webservices, יש תמיכה בפרוטוקול JSON (עוד ספרייה ששכחתי לצרף יודעת לעבוד עם XML על כל מיני צורות, כולל HTML ו XHTML).
  ויש גם ספרייה עבור עבודה עם HTTP וסוקטים בכלל (שמגיעה עם FPC, יש גם ספריות צד שלישי בנוסף).

  עידו, בעיקרון ביקשתי לפני כמה חודשים מהמקור לקבל וויקי בדיוק לדברים האלו, וקיבלתי תשובה בסגנון של "חבל, אין לזה שימוש, תסתדר לבד", רק במילים של "תשתמש בוויקיד הקיים של המקור, ואם באמת ירצו נפתח כבר אתר נפרד". התעוד של איך לעשות דברים בפסקל, אינו נועד לאנשים מתחילים, אלא נועד לאנשים שיודעים לתכנת, ורוצים לתכנת בפסקל, ולא זוכרים או יודעים את המידע בעל פה.

  בניגוד לזה, יש לך הדרכות שונות למגזרים שונים. כמו איך להתחיל לתכנת (בבתי הספר/אוניברסטיאות) או איך לעבוד בצורה רצינית יותר. שים לב שגם מי שלמד בבית הספר פסקל לא יודע לתכנת באמת בשפה, אלא להשתמש ב2 וחצי כלים בה שרובם ד"א כבר לא רלוונטים ונשארו כתמיכה אחורה כי מערכות החינוך בעולם לא משנות את הגישה שלהן לגבי השפה.

 11. De-Panther

  אני שואל מה זה עושה תאכלס.
  יוצר לך תוכנה של שרת?(כמו סרברים של ג'אווה, או משהו בסגנון IIS)
  מציג לך את הפקדים שאתה שם בFORM, בתור HTML?

  בכלמקרה, קצת קשה לי להבין מה הייתרון של פסקל בפיתוח אפליקציות ווב.
  טוב לי עם PHP. עורך בסגנון נוטפד++. זה כל מה שאני צריך.

  בקשר לכל העניינים של התרגום… עם כמה שאני בעד השפה העברית, מי שרוצה לדעת לתכנת, שילמד אנגלית.
  פורום תמיכה לפסקל לדוברי עברית – יכול להיות נהדר.
  אבל הבעיה נעוצה בכך שהרושם של אנשים לגבי פסקל הוא שהיא מיושנת.
  רוצים להגביר את המודעות לפסקל? תדאגו שישתמשו בזה בצבא.
  יש עודף של מתכנתי C# בגלל הצבא.

 12. ik_5 מאת

  זה נותן לך לפתח אפליקציות עבור עולם ה web. איזו רמה של אפקליציות זה כבר תלוי בך. אם אתה רוצה לכתוב מודול לאפצ'י יש לך אפשרות. אתה רוצה לכתוב שרת משל עצמך, יש לך אפשרות. אתה רוצה לכתוב cgi או fcgi וכו' גם כאן יש לך אפשרות.

  אלו בסה"כ כלים ליצירת אפליקציות לעולם ה web. אתה מחליט כמה רחוק אתה לוקח אותם ומה אתה עושה איתם.

 13. De-Panther

  אבל מה הייתרון שלהם על פני כלים אחרים?
  כמה הם נוחים או שמישים?

  כמו שאמרתי, נוח לי עם PHP.
  אני לא עושה דברים מסובכים, וכל בעיה שיש לי יש לה פתרון ברשת.
  בנוסף, הסינטקס הוא סוג של ג'אווהסקריפט, שעם כמה שלפסקל יש סינטקס נוח ברור ויחסית פשוט, ג'אווהסקריפט עדיין יותר פשוט(וגם סלחני)

 14. ik_5 מאת

  PHP נוטה לגרום לך להתבזר מאוד. אין לך באמת סדר אמיתי, והרבה מקומות יכולים לנגוס בך.

  המימוש של רוב הכלים שנתתי לך קישורים אליהם, דורשים ממך לפעמים פחות עבודה מ PHP ולפעמים יותר עבודה מ PHP, זה תלוי בהמון גורמים ואין חוק ספציפי לגבי זה.

  גאווה סקריפט (את האמת יש להגיד EmcaScript), היא שפה שאני מאוד אוהב, אבל היא לא סלחנית. לפעמים מה שאתה כותב מה שג'אווהסקריפט רואה הם 2 דברים שונים, ומבוצעים לגמרי שונה ממה שרצית שהם יתבצעו. למעשה זה כזה לא פשוט לכתוב נכון JS, עד שיש לך כלים (אחד מהם כתבתי עליהם כאן) שנועדו לראות אם ההבנה של מה שכתבת מול איך שזה מבוצע זהות לחלוטין.

  בלי קשר יש לך מפרש ל JS שכתוב כולו בפסקל אם זה מעניין אותך (יש עוד כמה מפרשים שכתובים בפסקל לשפות שונות כמו SQL ועוד כמה): http://svn.freepascal.org/svn/fpc/trunk/packages/fcl-js/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s