נא להכיר את לזרוס 0.9.30

בשעה טובה ובאיחור של מספר חודשים שוחררה לה גרסה חדשה של לזרוס: 0.9.30.

הקדמה

אז אם אתם לא מכירים את לזרוס, אז אתם מפסידים הרבה מאוד. לזרוס היא סביבת עבודה משולבת המשוחררת בקוד פתוח והיא פשוט מדהימה. יש לה המון יכולות לסייע לכם לתכנת בצורה מאוד פרודקטיבית אבל היא לא תתערב לכם בעבודה אלא אם תבקשו ממנה ממש יפה (שילוב של מקשים או העכבר).

הסביבה מספקת המון תכונות כמו תכנות גרפי, אפשרות ליצור אפליקציות לטלפונם סלולריים, תכנות CGI לאתרי web, יצירת דו"חות, גרפים, ואפילו דפדפני web משל עצמכם והרשימה עוד ממשיכה. אם זה לא מספיק היא מספקת אפשרות ליצור אפליקציה אחת שתרוץ בהרבה מאוד פלטפורמות כדוגמת Windows, Linux, Mac, BSD, iPhone, Android, Maemo/MeeGo, Windows Mobile והרשימה עוד ממשיכה… ואם מעניין אותכם, אז הנה מספר קטן מאוד של אפליקציות אשר מבוססות על השימוש בלזרוס. יש כאמור עוד אפליקציות שלמות אשר לא נכנסו לרשימה, אשר חלקן אפילו נמכרות בחנות האפליקציות של אפל וגוגל.

מה חדש בגרסה 0.9.30 ?

ובכן, אני לא אנסה אפילו לכסות הכל כי יש המון שינויים, אבל הנה רשימה מקצת השינויים שנכנסו:

 • ייבוא ויצוא של צביעת תחביראפשרות לייבא ולייצא צביעת תחביר משלכם. ניתן למצוא על זה עוד מידע בפוסט הבא של צוות הפיתוח של הסביבה.
 • אפשרות לבחור לפרוייקט איזה סוג מנהל משאבים יהיה בשימוש בפרוייקט. שימוש בניהול משאבים של המהדר, במקום בשימוש במשאבי Lazarus חוסך זיכרון, מקטין את גודל קובץ הריצה ומאיץ את האפליקציה. התמיכה דורשת תמיכה של FPC 2.4.0 ומעלה, ובחודש הבא צריכה לצאת (בלי נדר) גרסה חדשה ל FPC – גרסה 2.4.4.
 • עבודה עם ריבוי חלונות של עורך הטקסט, כולל של אותו קוד המקור. התמיכה כוללת אפשרות של נעילת חלונות, שכפול חלון לחלון חדש -> מספר חלונות עורך טקסט כולל של אותו קוד המקור, הזזה של טאב בעורך הטקסט מחלון לחלון. וגם עריכה של שורות שונות של אותו קוד המקור בחלונות וטאבים build-macrosשנים.
 • מאקרו לבנייה אשר מריצים קוד מסויים כאשר תנאי בבנייה מתקיים. וכן יכולת להגדיר צורות בנייה שונות.
 • הפרדה מלאה בין GTK 1.2 אשר הוא deprecated לבין GTK2. כך ששמות היחידות השתנו עבור GTK2 לGTK2XXX כמבדיל בין הספרות השונות.
 • יחידת LCLIntf מכילה 2 פרוצדורות חדשות של OpenURL ו OpenDocument בגישה חוצה פלטפורמות.
 • שינוי בהגדרות של סוג האפליקציה עבור רכיבים בעלי מסך מגע מול רכיבים ללא מסגך מגע בצורה הבאה:
  atDesktop – נועד לאפליקציה לשולחן עבודה
  atPDA – נועד לאפליקציה עם מסך מגע (כדוגמת iPhone, Android, N900 וכו')
  atKeyPadDevice – נועד עבור מכשירים ללא מסך מגע (כדוגמת קוראי Bar Code)
 • נוספה תמיכה לעיבוד תמונה עם Alpha, כלומר RGBA במקום רק RGB.
 • שינויים רבים בהתנהגות העבודה עם גדלים אוטומטיים של רכיבים שונים.
 • נוספה תמיכה לטעינת קבצי GIF.
 • נוספה תמיכה לביצוע docking כולל מספר מימושים של האפשרות הזו וכן לזרוס מגיע עם תוסף אשר יודע לגרום ל סביבה עצמה לקבל תמיכה שכזו בשם AnchorDockingDsgn
 • שינוי התנהגות הסביבה עבור מרכזי לימוד – נוספה חבילה אשר ניתנת להתקנה ומשנה את ההתנהגות של לזרוס שתתאים יותר ללימוד תלמידים וסטודנטים על ידי חיוב מתן שמות לרכיבים גרפיים לדוגמה, עבודה עם קובץ בודד כפרוייקט (בניגוד לפרוייקטים מקצועיים, בהם המבנה מעט מסובך יותר ונותן גמישות נוספת) ועוד.
 • שיפורים רבים בהתנהגות הdebugger בהם חלון disassembler משופר. שיפור מהירות עבודה ועוד.

זוהי לא כל רשימת השינויים, אבל ניתן לראות שיש הרבה מאוד שיפורים ותוספות לסביבה.

רשימת הבאגים שתוקנו בגרסה הזו (יש לדאוג לכך שהרשימה המשולבת – combobox תצביע על Lazarus).

אז למה אתם מחכים ?  הורידו את הגרסה החדשה וקחו אותה לסיבוב !

7 מחשבות על “נא להכיר את לזרוס 0.9.30

 1. אבי

  לפני שבוע בערך הורדתי את לזרוס בגרסה 0.9.28.2 לפני גרסה זו 9.30 כדי לבדוק אותה. לא הספקתי הרבה, אבל המעט שעשיתי עבד יפה. הבעיה שעד שהחלון עולה אחרי קומפילציה אפשר ללכת להכין קפה ולחזור. אי אפשר לעבוד ככה. לא ניסיתי לפתור את הבעיה, אבל אני מקווה שהגרסה החדשה זמן טעינת החלון בהרצת תוכנית יהיה מהיר הרבה יותר.

  המוצר כבר יכול להתחרות בדלפי ברמה של עבודה בסביבות הפעלה שונות, ופיתוח bit 64. מה שיפה שחיפוש פתרונות לדלפי ברשת עד עכשיו עבדו גם לי בלזרוס. (אבל אני עדיין מעוניין לשחק קצת עם הדלפי החדש 2011 XE או EX) עוד יתרון עצום הוא שהסביבה בחינם ואפשר לפתח איתה הרבה מאוד סוגים של תוכנות מתוכנה עסקית ועד משחקים מה שאומר שמפתחים בעולם יתחילו לייצר איתה מוצרים שונים שיביאו איתם מפתחים נוספים ומוצרים חדשים, אם כי דרייברים, תוכנת בסיס נתונים כמו אורקל דפדפנים כמו firefox ותוכנות גרפיות או הנדסיות כמו פוטושופ או אוטוקד ומנועי משחק למשל, כניראה ימשיכו לפתח ב C ו- ++C בסביבת VS. אבל גם כך סביבה זו (וגם דלפי) יכולה לתפוס מקום מכובד ברשימת סביבות הפיתוח שיש לקחת בחשבון כשיש פרוייקט על הפרק.

  אני כבר התחלתי להוריד את הגרסה החדשה (גם איטי 🙂 )

  1. ik_5 מאת

   אחת התכונות המעט מעצבנות של לזרוס החדש, הוא שהוא בודק אם קבצים השתנו מאז ההידור האחרון ואם כן, אז הא מהדר אותם מחדש לפני שהוא נוגע בתוכנה, דבר שמוריד מעט את המהירות, אבל אצלי עדיין ההידור מהיר מאוד. כל עוד הדיסק והCPU שלך לא עמוסים מידי זה יחסית מהר, לא כמו מקודם אבל 😦

   1. אבי

    הקומפילציה מהירה מאוד. הריצה F9 מסיום הקומפילציה עד להצגת החלון מאוווווד איטית 15 שניות. צריך לבטל את gl- באפשרויות ניפוי השגיאות ואז קובץ הריצה מצטמצם ב- 85% בערך והזמן הכולל מרגע הלחיצה על F9 ועד להצגת החלון רק 3 שניות (1 שניות היה טוב יותר – אולי עוד נגיע לזה..). עכשיו אפשר להתחיל לנסות את לזרוס.

 2. עידו גנדל

  אכן חדשות טובות שחיכינו להן הרבה זמן.

  מה שכן, נדהמתי לגלות שבעיית ה-"Hide IDE windows on run" לא טופלה (במקום להיעלם, החלון הראשי מצטמצם ולא נפתח מחדש בסיום הריצה). פתחתי תקלה על זה לפני המון זמן, ומילא שזה קורה בגרסאות הפיתוח, אבל בגרסה רשמית?!

  1. ik_5 מאת

   מה הקישור לבאג ?
   יכול להיות שהם פספסו את הדיווח שלך. אני למשל לא עובד איתו, היות וב KDE אצלי זה היה סיוט.

   1. עידו גנדל

    הסתכלתי שוב והסתבר שלא זכרתי נכון – לא דיווחתי על זה ב-Bugtracker אלא העליתי את הנושא בפורומים, ושם הפנו אותי לבאגים שכבר דווחו. חפש "Hide IDE", יש שם כמה וכמה כאלה. זה נושא שחוזר ועולה מדי פעם, ועכשיו שמו אותו כיעד לגרסה 1.0 …

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.