ללמוד שפת תכנות חדשה

לאחרונה יוצא לי לעזור לאנשים ללמוד שפות חדשות. אני שם לב כי כאלו המגיעים מרקע תכנותי כלשהו, אבל ללא ניסיון ללמוד שפות כמו שצריך, עושים את אותם הטעויות, והחלטתי לנסות לספק מספר טיפים בנושא אשר למדתי אותם על בשרי:

תרוקן את הכוס לפני המילוי – זה הכלל הכי חשוב בלימוד. כאשר מגיעים לשפה חדשה, גם אם היא שייכת למשפחה של שפות שאנחנו כבר מכירים, עדיף לא לחשוב כלום או לקחת דברם משפות אחרות בעת הלימוד. הסיבה היא פשוטה – צריך להבין את הגישה של השפה, ויותר מזה, תחביר שנראה נכון בשפה מסויימת, אולי יעבוד בשפה החדשה, אבל לא בהכרח עושה את מה שאתה חושב שהוא עושה, גם אם התוצאה נראת זהה, ולכן עדיף פשוט להסתכל על השפה ללא שימוש בידע הקודם.

תקרא את התעוד של השפה – אחד הדברים הכי מעצבנים שיש, הוא בכך שאני רואה אנשים אשר שואלים שאלות אשר אומרות שהם לא קראו את התעוד של השפה. יש הבדל כמובן בין חוסר הבנה לבין חוסר קריאה, וזה לא רק בניסוח השאלה אלא כיצד ניגשים לשאול. קל מידי לזהות שאלה שמקורה במחסור קריאה.

תן לאצבעות לתכנת בשבילך – הרבה אנשים רק קוראים את המידע, אבל אף פעם לא משתמשים או מנסים אותו.  רק לקרוא דברים, במקרה הטוב זה שינון, ובמקרה הרע לא זוכרים כלום. במקום, פשוט תתחילו לכתוב קוד. יותר מזה, צרו לעצמכם פרויקט (קוד פתוח כמובן) שכל המטרה שלו הוא לעזור לכם להיכנס וללמוד את השפה בפועל.

ואיך הוא עשה את זה ? תקראו קוד שאחרים כתבו בשפה. זה ילמד אותכם לקרוא קוד, וגם לראות איך אחרים מתכנתים בו, אבל אל תקחו את הקוד שאחרים כתבו כתורה מסיני, הם גם יכולים לעשות טעויות ולכתוב קוד לא באמת בגישה של השפה.

אל תפחדו לשאול – אי אפשר לדעת הכל, וזה בסדר. צריך לקבל את זה כנתון, אבל אם תבחרו לא להבין משהו כי אתם מפחדים לשאול משהו לא מובן, אז לא תוכלו לדעת הלאה דברים.

אל תפחדו לטעות – אחד הדברים הכי נוראיים שיש בתרבות הלימוד המערבית, הוא שאסור לאנשים לטעות, וזו טעות בפני עצמה. מטעויות לומדים ! צרו משהו, גם אם אתם לא יודעים אם זה נכון או לא, וגם אם הגישה שלכם לא נכונה, אל תפחדו מזה, זה רק יקדם אתכם. זו הסיבה שעדיף לפתח קודם דרך קוד פתוח, בו אפשר להעזר בעוד אנשים, אשר יכוונו אותנו לכיוון נכון יותר.

אל תפחדו לשכוח – אני נגד הגישה של שינון מידע. אם אתה מבין את הראש, גם אם אתה לא זוכר בעל פה דברים זה בסדר. בשביל זה המציאו את התעוד, בשביל שאתה לא תהיה צריך לשנן ולזכור הכל לבד בעל פה. חשוב לזכור כי יש הבדל בין הבנה לבין שינון, ולכן מה שחשוב זה הבנה של המידע ולא הזיכרון של איך קוראים לפקודה אחת או אחרת. ככול שתשתמשו יותר בשפה, ככה תזכרו ממנה יותר דברים, אבל זה בזכות האצבעות שלכם, ולא בגלל ששיננתם את המידע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.