מה לדעת לפני שאתם פותחים עסק בפעם הראשונה

בחודש וקצת האחרון יצא לי לדבר עם מספר אנשים בקהילת הקוד הפתוח, אשר התעניינו מה הם צריכים לדעת לפני שהם הופכים להיות פרילנסרים. החלטתי לרשום פוסט בנושא, אבל שימו לב כי הוא אינו מכסה הכל ונכון רק לידע ולניסיון שלי, ויכול להיות שדברים י/השתנו, ודברים אחרים חסרים, או בכלל לא נכונים.

אין לראות בפוסט זה כהמלצה או דרך עבודה. בקריאת הפוסט אתם מסכימים כי האחריות הבלעדית חלה עליכם בלבד ולא תבואו אלי בשום טענה, תלונה או כל דרישה שהיא על הכתוב, נאמר, נרמז או הובן בעת הקריאה.

ישנם 4 סוגי עסקים שאתם יכולים לפתוח בנושא התכנה (ישנם קצת יותר בישראל, אבל הם בנויים למקצועות שונים כדוגמת עריכת דין וכו'):

 1. עוסק פטור
 2. עוסק מורשה
 3. שותפות
 4. חברה פרטית בע"מ

עוסק-פטור – אומר בסופו של דבר כי יש פטור מתשלום מע"מ על העבודה שעושים, אבל על הקניות שמבצעים עבור העסק אין זיכוי על המע"מ. כך מצד אחד אתם לא גובים מע"מ. כלמור אי אפשר לבקש ממכם חשבונית מס, כי חוקית אסור לכם להנפיק אחת. ומצד שני כל מה שאתם רוכשים אינו מקבל "החזר" מתשלום מע"מ. העניין הוא שעוסק פטור אומר שאתם מרוויחים עד איקס כסף בשנה. כאשר האיקס משתנה כל שנה. ישנם מספר שירותים אשר לא יכולים להיות עוסק פטור וצריך בעל מקצוע בשביל לברר את זה יותר לעומק. חשוב להבין כי אתם הוא העסק. כלומר תעודת הזהות שלכם מייצגת את העסק שלכם. זה אומר כי אינכם יכולים להוציא לעצמכם משכורת אלא חיים מההכנסות עצמם (מה שנשאר מהם). אתם יכולים להעסיק עוד אנשים ואז לתת להם משכורת.

עוסק-מורשה – אין פטור על מע"מ. על מה שאתם מספקים אתם משלמים מע"מ. על מה שאתם רוכשים עבור העסק עצמו יש זיכוי על המע"מ. אתם הוא העסק – תעודת הזהות שלכם היא הרישום של העסק ואינכם יכולים להוציא לעצמכם משכורת. אתם יכולים להעסיק עוד אנשים ואז להוציא להם משכורת. ישנם מספר שירותים אשר לא יכולים להיות עוסק מורשה וצריך בעל מקצוע בשביל לברר את זה יותר לעומק.

שותפות – שותפות יכולה להיות בעצם עוסק פטור או מורשה, אבל ההבדל הוא שכל אדם בעסק עצמו צריך להיות רשום כשותף בעסק בגוף המתמחה בכך במדינה הנקרא רשם השותפויות. חשוב לערוך חוזה עם כל השותפים (אך זה לא חובה), אשר יחליט מה החובות והזכויות של כל שותף וכיצד יש להתנהל במצבים קיצוניים (ד"א נישואין הוא סוג של שותפות, אבל הוא נרשם בגוף אחר במדינה). עד כמה שידוע לי, ישנם עסקים אשר יכולים להיות רק שותפות, אך אינני יודע בדיוק את ההגדרה החוקית לנושא.

חברה פרטית בע"מ – ישנם מספר סוגי "חברות". עד כמה שידוע לי, אתם (אנשי הייטק) יכולים רק ליצור חברה פרטית ושתהיה בע"מ (ערבון מוגבל). לא כל חברה יכולה להיות בע"מ, אך זה לא קשור אליכם (אנשי הייטק ובעלי חברה פרטית בכלל) 🙂 חברה פרטית היא ישות משפטית בפני עצמה וככזו במקום תעודת זהות מקבלת מספר של חברה פרטית (ח.פ.). הרישום של החברה הפרטית נעשת על ידי גוף מיוחד במדינה אשר נקרא רשם החברות. כאמור, לא כל עסק יכול להיות חברה פרטית, ולא כל חברה יכולה להיות בערבון מוגבל.

במידה ואינכם רוצים באמת להקים עסק,  אמור להיות עוד דבר קטן שמוגדר כ"עסקה נקראת בדרך" (אינני זוכר את המינוח המדוייק). כלומר הצהרת עסקה לרשויות המס בישראל, ותשלום בהתאם להכנסה. זה מגיע כאשר יש לכם עסקה "חד פעמית" או עסקאות לא קבועות אלא אחת מספר חודשים, אשר לא שווה לכם לפתוח עסק. אינני יודע על כך פרטים ולכן תהיו צריכים לברר את זה בעצמכם.

כלל העסקים חייבים להרשם במס הכנסה, ומע"מ. במידה ועוסק פטור חורג מהתקציב של הפטור, ניתן לשלם את המע"מ כהפרש, או להפוך להיות עוסק מורשה (או כל דבר אחר ברשימה).

ניהול חברה (פרטית – עכשיו אפסיק להוסיף את המילה הזו, אבל זו הכוונה) בע"מ, מספקת המון יתרונות, אבל מצד שני היא מאוד יקרה לניהול. בעוד שעוסק פטור, מורשה ושותפות מחייבים רישום חד צידי ויכולים להסתפק במנהל חשבונות, חברה בע"מ חייבת ניהול כפול של דברים, ומחייבת אישור של רואה חשבון, אשר הוא יקר יותר ולכן אם רווחים (יותר מאוחר נבין שזה לא מדוייק להשתמש במילה רווחים) נמוכים מידי, זה לא כדאי כלכלית להיות חברה בע"מ.

דו"ח רווח והפסד – יש דו"ח שאתם מקבלים בסוף שנת המס ממנהל חשבונות או רואה חשבון והוא נקרא דו"ח רווח והפסד. הוא מציג לכם כמה הרווחתם מול כמה הוצאתם ואז השורה התחתונה כמה נשאר לכם ביד. כלומר הוצאות פחות הכנסות. במידה ואתם בפלוס, ז"א שהרווחתם. במידה ואתם במינוס, הפסדתם. מומלץ מאוד להיות בפלוס כמה שיותר גבוה, היות ולמרות כי אתם משלמים על כך מס הכנסה בסוף שנה, יש לכם כסף לחיות ממנו. בחברה, העניין הוא מעט שונה אך מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע לפני ההחלטה הזו.

כאשר בדו"ח אתם במינוס, לא תשלמו מס הכנסה, אבל  (גדול מאוד) ז"א שפיזית אין לכם כסף לחיות ממנו, וזה כבר לא בריא.

רואה חשבון מול מנהל חשבונות – ישנם 2 סוגי בעלי מקצוע: רואה חשבון (רו"ח) ומנהל חשבונות. כל רו"ח הוא מנהל חשבונות. אבל זה תואר והגדרת מיסוי. בגדול מאוד, למעט חברות בע"מ אתם לא צריכים רו"ח ! על קצה המזלג, מנהל חשבונות אחראי על ניהול שוטף של החשבון והדיווח שלו. לרו"ח יש עוד דברים שהוא עושה.

אחד הדברים שאנשים מפחדים ממנו, הוא העובדה שהם שכירים ורוצים להיות בנוסף גם פירלנסרים. ומפחדים לשלם מס הכנסה כפול. מס הכנסה לוקח את סך כל הרווחים שלכם ומחייב אותכם על הכל ייחד ולא בצורה פרטנית פר סוג הכנסה. כך שגם אם יש לכם אפילו 1,000 עסקים. הם לא מחייבים אתכם לפי 1,000 עסקים, אלא לפי מה שסה"כ הרווחתם בשנת המס הקודמת (כלומר אני כותב עכשיו בתחילת דצמבר 2011, אז אנחנו עדיין מדברים על שנת המס של 2010). כשכירים מורידים לכם כל חודש מס הכנסה. בסוף שנת המס אתם מקבלים מסמך המדווח את רמת הפעילות של המשכורת שלכם, ובייחד עם הדיווח הרגיל אתם או זקוקים להחזר כספי או לתשלום נוסף. כעסק החזר כספי, הוא למעשה אי גביית מס ולא פיזית קבלת כסף.

נושא מאוד מסובך וחשוב הוא תמחור. זה נושא מאוד לא פשוט, אבל כפרילנסרים, אתם צריכים לדעת לתמחר את עצמכם בצורה כזו שגם אם אין לכם עבודה חודשים, עדיין יהיה להם מהיכן לחיות. העניין הוא שיש את "כוחות השוק" מול המחיר הכלכלי עבורכם. "כוחות השוק" זה למעשה כמה השוק מוכן לשלם על משהו מסויים. גם אם אתם מצויינים ורוצים על העבודה שלכם 1,000 ש"ח לשעת עבודה (והעבודה שלכם באמת כזו  טובה), כמות האנשים בשוק שיסכימו לעבוד אתכם תהיה כמעט ולא קיימת. אבל מצד שני, אם תקחו סכום של 50 ש"ח, גם אז אתם לרוב לא תצליחו למצוא הרבה לקוחות. כך שצריך לדעת למצוא נקודת איזון מסויימת בין הרצוי למצוי, אבל אם אתם מוצאים את עצמכם לא רווחיים בשורה התחתונה של הדו"ח רווח והפסד, רצוי לשקול שוב את היותכם פרילנסרים בתחום שבחרתם. אל תעבדו במחירי הפסד, היות והעלויות שלכם יקברו אתכם. עדיף לא לעבוד ושלא יהיו הוצאות הקשורות לעבודה מאשר לעבוד בהפסד. בעסק המעסיק עובדים, התמונה מעט שונה, היות ושם צריך לקחת עבודה שתצדיק החזקה של עובדים. אם העובדים שלכם ללא עבודה, אז אתם עדיין חייבים לשלם להם משוכרת. ולכן אז לוקחים גם עסקאות אשר רק משלמות את החשבונות עצמם. כפרילנסרים אבל, זה לא כלכלי לגשת לזה באותה צורה.

זהו על רגל אחת מה שאתם צריכים לדעת בתור התחלה בנושא פתיחה של עסק. יש עוד המון דברים אחרים שאתם צריכים לדעת גם במה שכבר דיברתי עליו, אבל אני מקווה שזה פותח לכם פתח כלשהו להבין מול מה אתם מתחילים להתמודד.

מומלץ מאוד ללכת לבעלי מקצוע להתייעצות, ואף בנוסף לקורסים במט"י (מרכז טיפוח יזמות)

5 מחשבות על “מה לדעת לפני שאתם פותחים עסק בפעם הראשונה

 1. a

  לצערי, ישנם הרבה אי דיוקים בפוסט.
  באופן עקרוני, ניתן עד כמה שידוע לי לקבל מס' עוסק השונה ממס' הת.ז של בעליו (לדוגמה: כאשר יש לך יותר מעסק אחד…).
  כמו כן, אתה יכול להוציא לעצמך משכורת גם בעוסק מורשה / פטור – אך אין בכך תועלת…
  ההבדל בין חברה פרטית (ח.פ) וחברה ציבורית (ח.צ) הוא בעיקר בשאלה כמה בעלי מניות ישנם. עד כמה שזכור לי, החל מ 50 בעלי מניות החברה חייבת להיות ציבורית. ההבדל בין ח"פ לח"צ הוא שח"צ מחויבת בגילוי הרבה יותר נרחב של הדו"חות שלה. אין מגבלה מי הוא פותח הח"צ, אך שוב – זה כבר הרבה יותר יקר, ודורש מספר דרישות נוספות.
  בנוסף לרישום במס הכנסה ובמע"מ, חובה להרשם גם בביטוח לאומי. במידה ומעסיקים אנשים יש לפתוח תיק ניכויים במ"ה, ולדווח על כך בביטוח לאומי. ישנם עוד נושאים רבים, אבל למה לא לעיין פשוט במדריך שנמצא באתר מס הכנסה? הוא הרבה יותר מפורט ומדויק. יש הרבה מה להוסיף עליו (בשיקולים השונים, במשמעויות, בהתפתחויות אפשריות וכו'), אבל כבסיס – יש בו את כל מה שצריך כמעט.

  1. ik_5 מאת

   פעם אחרונה שאני בדקתי, רשות המיסים לא מרשה לך להנפיק לעצמך משכורת אם העסק הוא על תעודת הזהות שלך. ובדקתי את זה מול בעל מקצוע.

   לגבי יותר מעסק אחד, אינני יודע אם אפשר לקבל עוד מספר או משהו אחר, אבל בברירת מחדל בעסק הראשון שלך (שעל זה הפוסט מדבר), זה יהיה מספר תעודת הזהות שלך.
   לגבי ביטוח לאומי, זה נושא הרבה יותר מסובך. למשל שטייניץ בשנה האחרונה שינה הרבה דברים שם לרעת עוסק מורשה/פטור. ולכן לא נכנסתי לנושא בכלל.

 2. עידו גנדל

  לא יודע אם מה שהצגת הוא המקום הנכון להתחיל את התשובה לשאלה "מה צריך לדעת לפני שהופכים לפרילאנסרים". כמובן שזה תלוי גם בשואל, אך לטעמי נכון יותר להציג קודם כל את הצד ה"תיאורטי" (האם יש לך כישורים נדרשים בשוק, האם אתה מסוגל להגיע למספיק לקוחות פוטנציאליים / יש לך רשת ביטחון כלכלית, האם יש לך די משמעת עצמית לעבוד ולנהל את כל העסק לבד וכו') ורק אחר כך נכנס לפרטים ולהגדרות הטכניות.

  הדעה הרווחת היא שרוב העסקים לא אוהבים לעבוד עם עוסק פטור, כך שעדיף להיות מינימום עוסק מורשה גם אם הסיווג המקצועי מאפשר פחות מזה. "עסקת אקראי" (זה המונח שחיפשת?) זה טוב רק אם באמת מדובר במשהו קטן, נדיר ואקראי, אחרת זה יוצא יותר בלבול מוח מאשר חשבוניות ודו"חות. מי שמתכוון לעבוד עם תעשיות בטחוניות צריך להכין את עצמו גם לתהליך של הוצאת מספר ספק של משהב"ט.

  יש מדריכים מצוינים ברשת לנושא של פתיחת תיקים ברשויות, חשבוניות וקבלות, תשלומי מקדמות וכו'. זה בקטנה. מה שקריטי, כמו שהזכרת, הוא האפשרות שבמשך חודשים שלמים לא תהיה עבודה, וגם שבתקופה אחרת יהיה עומס עבודות עצום, שזה מסוכן כמעט באותה מידה.

  (אני פרילאנסר בתחום – לא זוכר איך הם קראו לזה אפילו, "שירותי משרד" אולי? – מאז 2009)

 3. רו"ח - גיל

  לגבי הטיעון שעסקים לא אוהבים לעבוד עם עוסקים פטורים :

  מספר לקוחות שלי ציינו בפני כי הם לא מעוניינים לפתוח עוסק פטור כי חברות לא ירצו לעבוד אתם כי המחיר שלהם יהיה גבוה יותר מאשר של המתחרים. טענה זו כמובן איננה נכונה.
  עוסק פטור פטור בסך הכל מתשלום בגין מע"מ, בהתאמה הוא איננו רשאי להזדכות גבין מע"מ תשומות ששמשו אותו בעסקו.
  עוסק פטור מתאים לנותן שירותים בסדר גודל קטן, לדוגמה מי שנותן שירותים במקביל לעבודתו כשכיר, ואינו מגיע למחזור של 76 אלפי שקלים לשנה.
  היתרון דווקא אצל העוסק הפטור ולא אצל העוסק המורשה. למשל במידה וישנו פרויקט הדורש 10 שעות עבודה, והיועץ מעוניין להרוויח 200 שקלים על שעת עבודה :
  1. במידה והוא עוסק פטור – הוא ידרוש 2,000 שקלים.
  2. במידה והוא עוסק מורשה – הוא ידרוש 2,000 שקלים + מע"מ.
  אם השירות ניתן לחברה, אז אין מבחינתה הבדל, שכן את המע"מ בחשבונית של עוסק 2 היא תקבל בחזרה ממע"מ ואז המחיר יושווה.
  במידה והשירות מוענק לפרטי, אז היתרון הוא אצל העוסק הפטור אשר יכול להציע מחיר סופי נמוך יותר לצרכן הקצה.
  אין זה נכון שחברות לא אוהבות לעבוד עם עוסקים פטורים, מה שכן נכון הוא שמי שעובד כעוסק פטור, מצהיר שיש לו עסק קטן, זה עשוי לגרום התייחסות לבעיה ביכולת המקח על שכר הטרחה מול הלקוח אשר יודע שאתם רגילים לעבוד על מחזור קטן.
  אמנם, יש יתרון בעבודה כעוסק פטור, העלויות של הקמתו נמוכות. אתם מוזמנים לשאול אותי עוד שאלות.

 4. אנה נאור

  ראשית אני רוצה לומר לך (עידו) כל הכבוד על הבלוג, מניסיון אישי פיתוח קוד פתוח בלינוקס הינו תחום מרתק והוא עולם שלם בפני עצמו אז שהיה המון בהצלחה.
  לגבי הפוסט הנוכחי הדברים בהחלט מורכבים אבל באופן כללי ישנם מקרים בהם כדאי לעבוד כפרילנס, עוסק מורשה או חברה בע"מ.
  בשורה התחתונה מבחינת כדאיות הכל קשור להכנסה החודשית, ככל שהסכום גבוה כך עולה מדרגת "הכבוד" של העסק עולה – פטור עד חברה בע"מ.

  העדפה מבחינת רווחיות לאחר תשלומי מס היא כזו:
  בשביל לפתוח עוסק פטור כדאי מאד שההכנסה תהיה לפחות 5,000 שקלים בחודש. יש גם את העניין שחברות רואות עסק פטור כאל דבר פחות מכובד ולעיתים נמנעות מלעבוד איתו, אז לשיקולכם.

  עוסק מורשה – בשביל שיעבוד בצורה תקינה ההכנסה החודשית צריכה לעמוד על 10,000 שקלים לפחות בחודש, כל מה שמתחת לזה פשוט לא שווה לפתוח בשל מדרגות המס המטורפות במדינה.

  פתיחת חברה – החל מתזרים מזומנים רווחי של כ40,000 שקלים ויותר הדבר כדאי ואפילו מומלץ.

  פרילנס – זה כמובן לא לפה ולא לפה, מה שהכי מומלץ לפרילנסים זה לעבוד עם חברה חוקית שמפיקה חשבוניות מס ללקוחות של הפירילנס עצמו, זאת במקום לפתוח עוסק מורשה או פטור. לאחר שרואים שהדברים מסתדרים פותחים עסק מסודר, שוב הכל תלוי בבגובה ההכנסות החודשיות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.