דרושה טכנולוגיה חדשה לדוא"ל

יום ראשון, ואני מנסה לשלוח דוא"ל למספר אנשים בחברה מסויימת, והדואר חוזר אלי בשגיאה שהכתובת שלי נחסמה לצמיתות. במקרה אחד האנשים שם הוא מנהל הרשת שאחראי גם על תעבורת המייל. אז הרמתי אליו טלפון, ואחרי חקירה של 10 דקות, מסתבר שהוא חסם מספר כתובות אשר שלחו ספם באלפים לחברה. אבל האצבע שלו היתה קלה מידי על ההדק וחסם בטעות גם את הכתובת שלי.

הרעיון המקורי של דואר אלקטרוני היה גאוני, והתאים לתקופה שבה הוא הומצא, וזה להעביר מעט מידע בין אנשים אשר באמת רוצים לחלוק בניהם מידע. הבעיה היא שהאינטרנט הפך להיות זירת מסחר, וככזו הדואר לא יודע להשתדרג לדרישות והבעיות השונות שיש, ונשאר פגיע מאוד למי שרוצה לנצל אותו. הבעיה היא by design. הוא תוכנן להיות משהו אחר למה שאנחנו משתמשים בו כיום.

באו מספר אנשים גאונים בגוגל, והבינו כי המציאות השתנתה. כמובן שהם לא פתרו את כל בעיות העולם ואחותו, אבל הבינו כי הדרישות כיום לגמרי שונות ממה שהם היו בזמן תכנון הדוא"ל, ובנו כלי שאמור לענות על הדרישות האלו: wave. כאחד שניסה את הכלי, מאוד אהבתי אותו, אם כי לקח לי זמן להתרגל לעבוד איתו. אבל הוא כלי עם המון כוח והרבה מחשבה מאחוריו. אני לא יודע אם הוא היה פותר לי את הבעיה שהיתה לי היום, אבל המציאות היתה לגמרי שונה, אם אנשים היו מוכנים לקבל גישות שונות. אבל השוק הוכיח כבר כי כאשר מביאים לו מהפכות שלמות, במקום הליכה של צעד אחרי צעד, הוא לא יודע להגיב לזה, ולכן טכנולוגיות טובות, נכשלות לגמרי. לא בגלל שהן לא טובות, אלא בגלל שהן מהפכניות מספיק בשביל שהאנשים יהיו יותר מידי שמרנים בשביל לקבל אותם.

זה נכון גם לסביבות העבודה הגרפיות כיום בלינוקס, ולא רק לעולם הדוא"ל. מאוד קשה להביא שינוי רציני בלי לדרוך לאנשים על הרגליים, ולהציג להם תפיסה שונה. הרי OS2 של IBM די הכתיב לנו את הגישה שאנחנו רובינו רגילים אליה כיום. וזה "שולחן עבודה", עם כפתור "התחל" (או כל איקון/שם אחר). אבל מי זוכר את OS2 ? הרי הם אלו שעשו את המהפכה הזו, אבל רק מיקרוסופט היא זו שזכתה להצלחה על ידי ביצוע copy paste בצורה די כושלת עם windows 95.

ד"א את קוד המקור של google wave אפשר למצוא כאן.

מוקדש כחומר למחשבה.

13 מחשבות על “דרושה טכנולוגיה חדשה לדוא"ל

 1. תומר

  הבעיה עם Wave הייתה שהוא דרש לימוד חדש והתאמת אלפי כלים קיימים לעבודה מולו. כל עוד תוכנות רגילות לא ידעו לעבוד אתו לא היה לו שום סיכוי להצליח, והמחסור בממשק IMAP/POP3 עבור תוכנות לגאסי מעולם לא מומש ולכן לא ניתן היה להתאים את התוכנות הללו אליו.

  גם בתחום שולחנות העבודה קיים שינוי משמעותי בין OS2 או Windows 95 לגרסאות מודרניות של ווינדוס. ההבדל הוא שב־Wave ביצעו שינוי משמעותי מאד, בעוד מיקרוסופט עושה זאת באיטרציות קטנות ולכן השוני כמעט ולא מורגש. תסתכל למשל על תפריט ההתחל של Windows 7 ותשווה אותו ל־Windows 95. הוא לא אותו הדבר, ועבר כמה גלגולים בדרך. אם היית קופץ מווינדוס 95 עד 7 בבת אחת, אני בטוח שגם אתה היית צריך זמן מה כדי להתרגל.

  בסביבות העבודה של לינוקס המצב קשה יותר. מצד אחד רוצים להציע סביבה אידאלית וגם שואבים השראה מסביבות עבודה אחרות, ומצד שני קהל המשתמשים הרבה יותר "קשה" ויחפש תמיד את הדרך לקבל חזרה את מה שהיה לו. אני מכיר את התופעה הזו מעולם הדפדפנים בו אנשים רציניים ואיכותיים עושים שמניות באוויר בשביל שהכפתור של הטעינה מחדש לא יזוז כמה מילימטרים מהמיקום הקודם שלו בגרסה הקודמת, ולהערכתי אנשי לינוקס הם אפילו יותר יותר בעייתיים בתמונה הכוללת ממשתמשי פיירפוקס.

  1. ik_5 מאת

   אני מסכים אתך לגבי הקושי של אנשים לקבל כל דבר שהוא שונה. אני למשל הרבה יותר אוהב את העיצוב הנוכחי של firefox מאשר העיצוב הוקדם. אני משתמש בהרבה פיטצ'רים "חדשים" שנכנסו בגרסה 4 וכו' … וממש לא מעניין אותי אם משהו זז כי כמו הכפתור refresh כי אני יכול לשים אותו איפה שאני רוצה.

   אבל לגבי wave, זה כלי שהוא נועד לשת"פ, שיחות וכו' בייחד. הוא לא כלי לדוא"ל והוא כלי לא לדוא"ל, הראש שלו לגמרי שונה. החשיבה היא יותר על עבודה בין צוותים שונים, אשר רוצים לבצע משימות בייחד, או תלויים אחד בשני. למשל לכתוב מסמך spec לתכנה. או לדון בנקודות שעלו בדיון וכו' …
   עושים את זה כיום בדוא"ל, אבל הוא לא נועד לזה, ולמען האמת זה גם לא נוח. ואין גם אפשרות לראות מה קרה בעבר. ברגע שאתה משנה את הגישה של מה זה היה מול מה שזה באמת, אתה מגלה עולם לגמרי שונה, ואתה מבין כי להחזיק ב pop/imap זה פשוט לא רלוונטי.

 2. יוחאי

  מאוד אהבתי את הרעיון מאחורי Wave אבל המימוש לא משהו אם לומר בעדינות.
  מה לעשות הקוד JS יצא כבד מדי לחלק מהאנשים והפסקתי להשתמש כשליותר מדי מהחברים שלי הדפדפן נתקע\קרס בגלל זה.
  היתרון של אימייל הוא שאתה יכול לנהל את כולו בסביבה טקסטואלית ולכן כל ממשק שנבנה לו נבנה בהתאם למגבלות הסביבה. נמצא בטרמינאל לא גרפי ? אין בעיה mail, מחובר כרגע דרך טלפון ואתה צריך משהו קל ? יש הרבה מאוד תוכנות קלות לשליחת אימייל, מול המחשב הביתי שלך ? תתפרע.
  בנוסף אתה יכול להיות בסנכרון מלא בין כל המכשירים בעזרת IMAP. כל פרוטוקול שלא יצא גם סינכרון בין מכשירים וגם התאמה לכל סביבה מבחינת דרישת משאבים יכשל, (רוב ה)אנשים רוצים להיות מחוברים כמה שיותר ואם הטלפון שלהם מאפשר דרך הודעות מיידיות ואימייל שם הם יתחברו, אם הדפדפן שלהם קורס מהוויב הם לא יגעו בזה שוב, אם הם צריכים להתקין תוכנה חדשה סביר להניח שהם בכלל לא ינסו את זה.

   1. יוחאי

    באופן אישי אני מעדיף להתקין תוכנות באופן מקומי, pacman -S… זה די קל אם כי גם בימים שהייתי משתמש בווינדוס הייתי באותה גישה. רוב האנשים הלא טכנולוגים לא פועלים באותה גישה בצורה מאוד קיצונית (לדוגמא, יעדיפו לשלם כל חודש 20 שקל ולקבל ביצועים נמוכים יותר מאשר להתקין תוכנה אחרת שתתן ביצועים טובים יותר בחינם במקרה של וונטרילו מול mumble).
    המשפט לא בסתירה לשאר ההודעה מכוון שהוא מתייחס לרוב האנשים שאינם טכניים.

    אפשר להכניס פרוטוקול חדש כמו וויב, רק צריך לעשות את זה נכון, אפשר להציע תמיכה חלקית דרך IMAP שכבר מותקן בכל מכשיר לייד קליינט יעודי או תוסף לתוכנות אימייל פופלריות שתומכות בהרחבות שמוסיף תמיכה בפרוטוקול החדש לייד ממשק בדפדפן. ברגע שלפרוטוקול יש מספיק משתמשים הלחץ החברתי להתקין תוכנה יעודית עובר את החשש\עצלנות להתקין תוכנה חדשה.

    כמה אנשים לא טכניים אתה מכיר שיש להם גוגל טלק ? כמה מתוכם מתחברים אליו מתוכנה מקומית על המחשב ? כמה מתחברים אליו דרך מה שלא יהיה שגוגל מציאים לאנדרואיד (מודה שלא בדקתי ולא ניסיתי את מה שהם מציאים לאנדרואיד אבל אני אהמר שיש קליינט מקומי) ?

    הוויב היה כבד מדי לדפדפן, לא כלל קליינט מקומי ולא כלל אפשרות לעבודה דרך פרוטוקולים קיימים, דרך ממש גרועה לשחרר פרוטקול תקשורת חדש. עד כמה שאני חושב שממש אוניברסלי לתוכנות מרוחקות זה מגניב, דפדפנים כיום עדיין לא מספקים את הסחורה.

    1. ik_5 מאת

     דבר ראשון wave השתמש ב xmpp. דבר שני הוא נועד לספק גישה שונה לגמרי. אתה חושב במונחי מייל עדיין עם כל הבעיות שלו, ואומר כי הוא לא סיפק את זה. אבל הוא נועד להיות כלי collaboration שבו אתה בוחר בעצם איך אתה משתמש בו. אם אתה מנהל שיחות, מנהל מסמכים, מנהל קישורים וכו' … יכולת לשים לו בוטים, שהם יכולים גם לתמוך ב imap למשל ולשלוח לך מידע, אבל זה די מוריד את הרעיון המקורי של לעשות משהו שונה.

     תאר לך כלי שבמקום שאתה שולח בו דואר, אתה משתף אנשים במה שמתאים לך.
     זה יכול להחליף וויקי, זה יכול להחליף עיבוד תמלילים, זה יכול להחליף דואר.
     בנוסף אתה יכול פיזית לשוחח עם אנשים בVoIP ועוד הרבה דברים נוספים.
     זה הרעיון המקורי של wave. ואני לא מבין איך imap מסוגל לתת לך את זה. זה לא התפקיד שלו, והא לא נבנה לזה

     1. יוחאי

      אתה מפספס את הנקודה שלי. מאוד נהנתי לעבוד עם מה שגוגל סיפקו מבחינת הרעיון -אבל- בשורה התחתונה הכלי לא עבד טוב.
      אם הוא מקריס לאנשים את הדפדפן הוא לא שמיש, אם אי אפשר להתחבר אליו -בקלות- ממכשירים חלשים וניידים הוא לא שמיש.
      להתחיל להגדיר בוטים ? טוב ויפה בשבילנו, אמירה כזאת היא ממש לא לעניין בשביל רוב האנשים.

      להבדיל מXMPP ההיסטוריה של IMAP נשמרת ונטענת מהשרת, האם XMPP תומך בפונקציה כזאת או לא אני לא יודע אבל אף תוכנה קיימת שאני מכיר לא תומכת מה ששוב הופך את הוויב ללא שמיש למשתמש הנייד. האם IMAP יכול לספק תמיכה מלאה בוויב ? לא, חלקית ? כן.
      בשביל זה מעבירים בשלבים, קודם נותנים תמיכה חלקית עם IMAP ואז גורמים לאנשים להתקין קליינט מקומי, אם זה דרך הרחבה לתוכנות אימייל או תוכנה מקומית בפני עצמה אבל לצפות מאנשים להשתמש בממשק שכלכך מכביד על המחשב זה פשוט לא מעשי.

 3. ik_5 מאת

  יוחאי, אתה מבין שאם קוד Javascript מקריס את הדפדפן, הבעיה היא בדפדפן כן ?
  יותר מזה, זו היתה מערכת נסיונית. וכיום למשל, בניגוד ל2009, יש דגש רב יותר לJavascript מאשר היה לפני כן. והמושג של RIA תופס מאוד חזק ?

  1. יוחאי

   הבעיה בדפדפן ? כן ולא, כשאתה משחרר מוצר אתה צריך להתאים אותו למכונות שעליו הוא ירוץ. זה קצת כמו לשחרר משחק שאף מחשב ביתי במחיר שפוי לא יכול להריץ ואז לטעון שלכולם יש מחשב חלש מדי וזאת אשמתם. אם מתוך עשרה אנשים שניסיתי לדבר איתם קבוע בוויב לשבעה היו בעיות קבועות עם הוויב של תקיעות בדפדפן \ קריסות בגלל שעמוד שיחה שלנו היה גדול כי ניסינו לעבוד על משהו שכלל הרבה תוכן אז יש בעיה.

   בוא נניח שהיום וויב יעבוד חלק לכולם בדפדפן על המחשב הביתי, האם אפשר לעבוד מול אינסטנס שלו גם בטלפון הסלולרי ? כי אנשים יכולים ומגיבים קבוע לאימיילים מהטלפון שלהם. אם אי אפשר אין לו סיכוי, פשוט אין.

   1. ik_5 מאת

    קריסה מדברת על באג במפרש של הדפדפן. שימוש לא נכון בזיכרון של המפרש גם בעיה בדפדפן.
    שוב, זה היה מוצר בבטא שאנשים לא הסכימו לבדוק, לדבג ולדווח על בעיות ושגיאות. אם אתה מוכן לעשות את זה, הקוד זמין לך ואתה מוזמן להמשיך לתחזק אותו.

    סיפקתי את wave כהדגמה מסויימת. אבל הדוגמה שלך לא נכונה. הדוגמה שלך למשחק צריכה להיות שללא שדרוג לדריברים של מסך, המסך נתקע כל הזמן, אז במקום לשדרג לגרסה טובה יותר, פשוט לא תשחק במשחק.

    1. יוחאי

     הבעיה היתה בעיקר בצורת השחרור שלו, גוגל מאוד טשטשו את הגבול בין מוצר בבטא, למוצר שמקבל תוספות פיטצ'רים כל הזמן לבין מוצר מגומר ועשו מזה סלט אחד גדול.
     אז הם שחררו עוד מוצר ושמו עליו תגית בטא אבל התנהגו אליו כאל דבר עובד.

     הנה לך דוגמא לתקשורת שכן מספקת את הדרישות, מדובר בדוגמא למערך שעבדתי איתו זמן רב:
     1. השארת\העברת הודעות לאדם אחד או יותר כשצריך שהם יקבלו אותם בהזדמנות ראשונה שהם מחוברים לרשת אבל אין טעם שיקבלו קודם – אימייל.
     2. שיחות קוליות SIP – מאפשר לנהל דיון קולי מכל מקום שיש לך בו גישה לאינטרנט, עם טלפונים חכמים היום זה בפועל אומר כמעת כל מקום.
     3. דיונים למספר רב של אנשים – ג'אבר. יש קליינט לכל מערכת הפעלה שמישהו עבד איתה.
     4. חלוקת מידע שצריך שיהיה זמין לכולם אבל אין צורך שהם יקבלו עדכון עליו – CMS.

     במצב כזה אימייל, IM וטלפוניה פנימית כולם זמינים לך במחשב ובסלולרי עם הקליינט המועדף עליך ואיך שבא לך. הדבר היחיד שלא היה לו ממשק מותאם לכל סביבת עבודה היה האתר שדרש עבודה עם הדפדפן, בהתאם הוא קיבל הכי מאט אהבה ועד שלא ישבתי ויצרתי תבניות מאוד נוחות וברורות שרק דורשות ממך למלא שדות כדי להזין לו מידע הוא באופן תמידי פיגר מאחור.

     אתה מבין עכשיו מה אני מנסה להגיד ? אם מישהו רוצה לשחרר פרוטוקול שיחה חדש לא מספיק לבנות לו ממשק וובי, כדי שהוא יתקבל צריך לשחרר גם כלים מותאמים לסביבות עבודה שונות כי אנשים משתמשים במה שנוח ופשוט. הרבה יותר קל ממכשיר סלולרי לפתוח מקלדת על כל המסך, להקליד אימייל ולשלוח לכל הרשימה תפוצה מלהתחיל לנווט בממשק וובי שתמיד עובר באופן מחורבן למכשיר הסלולרי ולהתחיל לנווט למקום הנכון כדי לבחור את העץ שיחה הנכון ולהגיב שם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.