מבוסס על רעיון אמיתי – פרק ראשון – חלק א'

חלק א'

הוא נכנס לחדר מהמעלית. מיד ראיתי כי הוא חסר ביטחון, ולכן החלטתי לעשות את הפניה הרגילה שלי לכל אותם אלו המגיעים לכאן בפעם הראשונה:
"אתה צופה באח הגדול ?" שאלתי בגיחוח קל לעבר ה"קורבן" החדש, במקום להציג את עצמי כמקובל בחברה.
הוא ענה: "ברור, כמו כולם".
ניסיתי להשחיל אותו למחילת הארנב, ושאלתי: "ו… אתה נהנה מזה ?"
הוא ענה "זה כבר לא מה שהיה פעם, פעם זה היה מלהיב יותר, היום סתם מנסים ליצור כותרות".

הצלחתי ! הוא שלי ! נכנס למלכודת, אפילו לא הייתי צריך להתאמץ.

העיניים שלי הביטו אל תוך קוראי הרשתית, ואלו בתגובה הדליקו אורות ירוקים, וכך יכולתי להסיר את המבט מהקוראים ולהקיש סדרה של 5 קודים ארוכים מאוד. הדלת הראשונה נפתחה, והייתי צריך להשתמש בקורא כרטיסים חכם, מפתח וטביעת 3 אצבעות שונות שלי על מנת לפתוח את הדלת השניה.

הדלת השניה חשפה לנו חדר עם 10 אנשים היושבים מול מסכים רבים, לצד שולחן אחד ארוך ומחובר עם מספר מקלדות המכילות "עכבר" כחלק מהמקלדת, ועוד כ4 אנשים היושבים ומדברים בטלפון בצבע אדום, במה שנראה כמו "חוצץ טלפניות" שכזה. החוצץ היה כמעט לגמרי בלתי מאוייש למעט אותם 4 אנשים, ונשארו לו הרבה מקומות ריקים לשבת בהם. כל זה נגלה עם פתיחת הדלת. הוא עוד יגלה הרבה דברים במידה ויבקשו ממנו גם להיכנס פנימה.

הכניסה מסודרת בצורה כזו, שרואים את החלק הפחות מסווג וכל השאר מופרד עם שרוול אטום החוסם את הראיה. 2 הדלתות לא רק חוסמות מאנשים להגיע, וגם מהקול לצאת החוצה. אפילו אור אין במקום, למעט אור פלוריסנטים מלאכותי כמובן.

בעודי מחפש את האחמ"ש מפתח הכניסה, הופעלה לה פתאום אזעקה סגולה, והבחור נבהל. אמרתי לו "אל תדאג, זה קורה הרבה. אזעקה סגולה אומרת כי המצלמות שלנו זיהו פרצוף של מישהו שאנחנו רוצים להוציא ממנו עוד כסף, אז אנחנו מזהים אותו במקום שנוח לנו, ושולחים לשם את אנשי הבולשת, על מנת להשפיל אותו קצת לעיני כולם, ואז לקחת אותו לתחנת משטרה הקרובה למקום, ולחלוב ממנו עוד קצת כסף כאילו העלים מס, או משהו בסגנון, ולאחר מכן מחזירים אותו למקום שממנו אספנו אותו, או למכוניתו".

הבחור שאל: "כיצד אתם יכולים לעשות דבר כזה במקום דמוקרטי ? מדוע לא מדווחים על כך בחדשות ?"
כמעט נפלתי לרצפה מרוב צחוק. "'דמוקרטיה' ? 'חדשות' ? ממתי חדשות הם לא יותר מצבע של נייר צהוב ? זה הדבר הזה שעוטפים איתו את הדגים, כי זה בערך כל מה שאפשר לעשות עם 'חדשות'."

הוספתי ואמרתי: "אתה הרי עסוק בלעקוב אחרי 'האח הגדול', אתה לא באמת רוצה לדעת אילו בעיות יש סביבך, אתה רוצה אחרי יום עבודה, שאחריה רוב הכסף שלך הלך למדינה הלוקחת ממך 'מס', לנוח ו'להתנתק' מהעולם, וה'אח הגדול' מאפשר לך את זה. אנחנו משתמשים גם ב'חדשות' בשביל לעזור לך להגיע לשם. אתה שומע כל הזמן על בעיות, חושב כי יש רק פשע, וחוסר אונים בכל מקום. המון פחד, והמון יאוש, זה הדבר שאנחנו גורמים לך להחשף אליו. אתה מגיע למפלט שאנחנו רוצים שתגיע אליו, ואז אתה שלנו. אתה כבר ללא חשיבה ביקורתית יותר כלפי מה שקורה סביבך, אתה פשוט רוצה להתנתק".

"אבל איך יש לכם את המידע על הבן אדם, ואיך זיהתם את הפרצוף שלו ?" ניסה להקשות הבחור.
"ובכן" עניתי. "זוכר שביקשנו פעם להפעיל 'תעודת זהות חכמה' ? זוכר שאמרנו כי חייבים מידע ביומטרי ? זוכר שדיברנו על מאגר, זהות, מצלמות ? זוכר שדיברנו על טרור, פשע, רצח, אונס וכו' ?"
"אתה מצליח לעשות 1+1 בנושא, כן ?" שאלתי, במצב רוח משועשע במקצת, עם ניסוח מתגרה.

"אתה בטח חושב ש'האח הגדול' מדבר על תוכנית טלויזיה, אבל למעשה אתה חי בעולם כזה. כל העולם כיום הוא כזה. זה נסתר רק מהאזרחים, הממשלות בעולם כולו, וכן ומי שעובד בנושא, רואה את זה כל יום ובכל שעה" סיכמתי.

"אבל עזוב אותך משטויות, עוד מעט מתחיל משחק כדורסל, עדיף מאשר לחשוב על דברים כאלו מפחידים. בעד איזו קבוצה אתה ?"

24 מחשבות על “מבוסס על רעיון אמיתי – פרק ראשון – חלק א'

 1. J

  הגישה המתנשאת לא עובדת לך. אני לצערי בניגוד למגיבים האחרים מאוד לא אהבתי את הפוסט הזה. אפשר לבקר תרבות ואת ההשלכות השליליות שלה גם בלי לקרוא לאנשים מטומטמים בפניהם.

  1. oriidan

   אני לא רואה בפוסט הזה ביקורת על תרבות. מה שאני רואה כאן זה ביקורת על גישת השלטון הישראלי בה אזרח ישראלי קיים על מנת לתת כסף לממשלה ומטרת הממשלה היא לסחוט ממנו כמה שיותר כסף וכן שכל אדם הוא קודם כל אשם עד שלא הוכח אחרת.

  2. ik_5 מאת

   הביקרות שיש לי, היא שדרך החיים הנוכחית שלנו גוררת אותנו לאסקפיזם, ובזמן שאנחנו חיים באזקפיזם טהור כל החיים שלנו, משחילים לנו דברים כמו מאגר ביומטרי, עודף מצלמות שנועדו לעקוב אחרינו, מצלמות מהירות שנועדו לקחת מאיתנו כסף, וזה למרות שכל המחקרים מראים שדווקא עבירות מהירות הן העבירות הפחות מסוכנות, דווקא עליהם משקיעים את מירב הכסף לתפיסה, בגלל שזה "כסף קל".

   הביקורת היא שהממשל רואה בך ארנק מהלך שלו וזהו.
   אבל כל אחד מוצא במה שכתבתי מה שמתאים לו, וזה בסדר

   1. צפריר כהן

    אם המדינה רואה בך ארנק מהלך, היא יכולה פשוט להעלות את המסים. מנגנון הגביה שבסיפור שלך הוא מנגנון גביה יקר למדי (תחשוב כמה אנשים הוא מעסיק).

    הסיפור הזה לא נראה לי משכנע. סתם אוסף הפחדות.

 2. shai2platonix

  אתה נופל, לטעמי, במלכודת פשוטה: אתה מניח שמאחורי כל ההשגחה הביומטרית וכולי עומדות כוונות רעות. התוצאה היא קריקטורה, שיכולה לשכנע רק את המשוכנעים; מי שלא מבין את הבעיה, ימשיך לחשוב שאתה פרנואיד.

  הפואנטה שצריך להעביר כאן היא ממשפחת „הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות”. ספר היסוד הדיסטופי צריך להיות לא „1984”, אלא „עולם חדש מופלא” – שבו רוב מוחלט של האזרחים מאושרים ומרוצים תחת הדיכוי.

  1. oriidan

   הוא יוצא מתוך הנחה ברורה הרי אם לא היו כוונות רעות היו מקשיבים לשורת מומחי האבטחה שחזרו ואמרו שכך זה לא טוב. בקיצור זה ממש לא פרנואידיות זה מדויק.
   הדמיון ל 1984 הוא כל כך ברור שאי אפשר שלא להבינו. מי שחושב שאין דמיון ל 1984 או שלא קרא את הספר או שהוא תמים וחושב שלממשלה יש כוונות טובות.
   צריך לזכור שבישראל לממשלה ובעיקר לנוכחית אף פעם אין כוונות טובות למען האזרח, תמיד למען עצמם אם לפעמים משהו מתפקשש להם ויוצא למען האזרח אז הרווחנו. אבל המטרה שלהם היא רק הם עצמם האזרחים מנקודת המבט של ממשלת ישראל הם בדיוק מה שציין עידו בסיפור, פרות חולבות שמביאות כסף ואם אפשר לנער ממישהו עוד קצת כסף אז מה טוב.

   1. shai2platonix

    אם כל הפוליטיקאים היו כל כך רעים כפי שאתה מתאר, היתה קמה מזמן מפלגה שדואגת לאזרחים וסוחפת את הקלפיות. הטיעון שלך – כולל, במיוחד, הקטע שבו כל הפוליטיקאים הם רק ציניים – הוא פרנויה צרופה.

    לא, פוליטיקאים באים גם עם כוונות טובות, והתוצאה הזוועתית המתקבלת נובעת בעיקר משני מקומות: מצד אחד הצורך להתפשר (מה שטוב לי לא טוב לשכני מעבר לכביש 4 בבני ברק), ומצד שני נסיונות לקדם את מטרות ראויות באמצעים לא־ראויים. למשל, אין עד היום עדויות מוצקות לשחיתות בהקשר של המאגר הביומטרי; העדויות הן לרשויות אכיפת־חוק שרוצות, לצורך מילוי תפקידן, יותר סמכויות ממה שמגיע להן. משטרה שרואה רק את הצדדים המועילים־לה של הסיפור, ומזלזלת בכל הצדדים האחרים.

    אל תייחס זדון למה שאפשר להסביר כטיפשות.

 3. levdev

  שכחת נקודה קטנה אך חשובה: מפלגות לא קמות בחינם.
  ומה שמעניין אותן, זה לא לגרוף קולות בקלפי, לפחות זה לא מה שמעניין אותן רגע אחרי שקיבלו את המנדטים.

  בעוד אתה מאשים את עידו בפרנויה, נראה שאתה בעצמך חי בעולם מושלם ודמיוני – עולם שבו המערכת הפוליטית מתנהלת על דמוקרטיה טהורה, וכסף, כלל אינו משחק תפקיד באותה מערכת.

  כדי שמפלגה "שדואגת לאזרח" תמשיח לדאוג לו אחרי שתבחר, היא צריכה שזה ישתלם לה.
  היות ודאגה לאזרח בד"כ נוגדת אינטרסים כלכליים של אנשים עשירים מאוד, יהיה קשה עד בלטי אפשרי למצוא חבורה של אידאליסטים מסורים עם כיסים מספיק עמוקים כדי לממן את מסע הבחירות של עצמם.

  1. shai2platonix

   א. את הפרנויה ייחסתי לאורי, לא לעידו.
   ב. לא, אני לא חושב שכל הפוליטיקאים הם מלאכי שרת. לא רק כסף משחק כאן – אנשים נכנסים לפוליטיקה, בין השאר, כי הם אוהבים כוח. וכן, יש גם משחקי כבוד וסתם שחיתות אישית. אבל מכאן ועד ל„לממשלה ובעיקר לנוכחית אף פעם אין כוונות טובות למען האזרח”, עדיין יש מרחק עצום.
   ג. אתה רוצה לנקוב בשמם של האנשים העשירים שאת האינטרסים שלהם, המנוגדים לאלה של האזרחים, משרתת חד״ש? מרצ? הבית היהודי? אגודת ישראל? אתה יודע מה, אפילו העבודה של שלי יחימוביץ׳?

   נראה לי שאתה קצת מבלבל בין המפלגות הגדולות לבין „כל המערכת הפוליטית”.

   1. levdev

    א. התבלבלתי לגבי הפרנויה, סליחה, אבל אי אפשר להסביר את מה שקורה עם המאגר הביומטרי ע"י כוונות טובות.
    לא אחרי כל ההתבטאויות של מר שטרית הנכבד, בייחוד באותה הרצאה מול הסטודנטים בה נאמר "רוצה לבטל את המאגר? לך תבחר במקומי"

    ב. צר לי, אבל האמירה על "מפלגה שדואגת לאזרח וסוחפת את הקלפי" היא אחד הדברים הנאיביים ביותר ששמעתי מזה זמן רב.
    כל שני וחמישי יש כאן שביתה.
    בקיץ שעבר, רבבות יצאו לרחובות וגרו באוהלים כדי למחות על המצב במדינה.

    והיכן אותה מפלגה דמיונית? מה השתנה?
    מי לדעתך יסחף את הקלפי בבחירות הקרובות?

    ג. אסנאג' אני לא 😛 אני לא יודע בדיוק איזה אינטרס ממן מה, אבל למעט כמה החלטות בודדות בנוגע לספקי סלולר, אני לא זוכר שראיתי החלטה פוליטית לטובת האזרח בשנים האחרונות.
    החוק ביומטרי עבר עם 20 (או שזה היה 19?) חברי כנסת נוכחים.
    כלומר, לא צריך בכלל מפלגה גדולה כדי להעביר חוק הרה גורל שישפיע על עתידו של כל אזרח.

    אז, אם אותן מפלגות קטנות שציינת אינן פועלות מאינטרסים שנוגדים את אלא של האזרח, למה אנחנו לא רואים יותר חוקים לטובתנו?
    או שלשיטתך לחברי כנסת של המפלגות האלה אין מושג מה הם עושים?

    1. shai2platonix

     צר לי, זו התפיסה שלך שהיא נאיבית. המחאה בקיץ היתה מאד לא ממוקדת, והדרישות הקונקרטיות הבודדות שעלו בה היא פשוט לא ריאליות. כמו שכתבה מירב ארלוזורוב, „העם רוצה כסף על העצים”. אם מורידים את הדרישות האלו, אז הרבבות פשוט מתחלקים לקבוצות של אלפים ומאות שכל אחת מהן רוצה משהו אחר.

     העובדה שאין מפלגה סוחפת־המונים כזו היא, מבחינתי, פשוט הוכחה שלמרות כל הצעקות, לרוב האנשים לא עד כדי כך רע פה – הם מרגישים מיוצגים בצורה סבירה.

     1. ik_5 מאת

      המחאה בקיץ לא באה ממקור של תנועה אחת וכו', אלא משל אזרחים שיום אחד התעוררו בבוקר וגילו כי כטלם סובלים מאותו הדבר. כל אחד חווה את זה אחרת, אבל כולם חווים אותו הדבר, ואז התחיל דיון בנושא.

      תראה אבל מה קרה בממשל, בהתחלה הם התעלמו, מיד נבהלו, ובסוף רק עשו בדיוק ההפך ממה שהיה צריך. וממשיכים לעשות את זה.

      הם כל כך בפאניקה ולא יודעים מה באמת לעשות, שבמקום להתמודד הם עכשיו מדברים על לעשות מערכת בחירות שנה לפני הזמן, ועוד בתקופה שחושבים שהמחאה תחזור לרחובות.

      אתה אח"כ מדבר על פרנויה, אבל זו בדיוק התגובה להתנהגות של הממשל.
      הממשל מדבר לך יותר על מצלמות.
      הם מדברים יותר על מאגרים עלייך
      הם מדברים על העלאת מחירים
      הם מחוקקים חוקים אשר פוגעים בחלק מהאוכלוסיה ביודעין (לא מגלים בדיעבד שזה פוגע באחרים)
      המצב כל כך חמור שכל ביקורת מבית או מבחוץ מקבלת תשובה של "אנטישמים, אנשים לא ראויים" וכו' .. רק לא מתייחסים לבעיות עצמם.

      זה לא פרנויה, זה התמודדות עם המצב הנוכחי.

   2. ik_5 מאת

    המערכת הפוליטית מושטת על כוח, שליטה והניסיון לקבל שקט תעשייתי ארוך טווח ללא ביקורת מהצד שלך.
    זה קיים לך ברוב העולם הרבה מאוד שנים.

    כאשר אני בוחן את הדברים השונים שקורים כאן, גם כאשר אין הצבעה מסויימת על שחיטות, אפילו מבקר המדינה מתח ביקורת מאוד קשה על כל ההתנהלות, וזה לא שינה במאום שום דבר.
    למה זה לא שינה ?

    אבל המצב חמור יותר. אני לא מדבר כאן רק על ישראל, אם תשים לב, אני רומז על הרבה דברים, אבל לא באמת אומר אותם בקול רם בפוסט. באותה מידה הפוסט הזה אם היה נכתב באנגלית, היה יכול לקבל תגובות דומות גם בארה"ב ועוד מספר מדינות בעולם ה"מערבי" וה"נעור". יש לך מגמה מאוד קשה של לגרום לאנשים להיות טיפשים, לשבת בשקט ולברוח למקום שלהם יהיה נוח לא להתמודד.

    זו לא פרנויה. לא שלי ולא של אורי. זו מציאות מסוימת שאנחנו נחשפים אליה.
    אני לפני שנתיים כמעט, הפסקתי לצפות בטלויזיה. מאז אני מרגיש הרבה יותר שקט בראש. אני לא חשוף להרבה דברים שרוב האוכלוסיה חשופה אליהם. ואיפה זה מגיע לידי ביטוי ? כאשר אני מדבר עם אנשים, כאשר אין לי מושג ירוק על שום דבר בלוח השידורים וכו' …

    אתה חשוף כל הזמן לכל כך הרבה רעש ולא רק רעש קולי, אלא גם לרעש בראש בתרבות הזו, ובחדשות שאתה שומע, תמיד הכל רע, או צהוב אין לך משהו באמצע. אין לך כמה החיים טובים, אלא אם אפשר למכור לך עם זה משהו.

    וזה מה שאני משקף גם בסיפור הזה. התובנה שלי מהכל.
    אני לא יודע מי באמת רע, מי מטומטם, מי מייצג אילו אינטרסים, אבל זה לא משנה את התוצאה.

    1. shai2platonix

     צר לי, אבל בסיפור אתה בהחלט יודע מי רע ומי מטומטם. ה„פרנויה” מתייחסת בדיוק לזה.

  1. ik_5 מאת

   כן! הרי זה הרעיון הכי טוב. והכי כולם מבינים מה הבעיות עם זה, אז הגיע הזמן לשדרג את הדיבור, לא ?

 4. shai2platonix

  להקים מפלגה שתרוץ לכנסת זה לא קשה. עוזי דיין עשה את זה. המסטולים שפרשו מעלה ירוק עשו את זה ביחד עם ניצולי שואה בבחירות האחרונות. עוד מעט יהיו תשדירי בחירות, וכולנו נוכל לראות איזה חבורות של הזויים הצליחו להיכנס למשחק הזה הפעם.

  מובילי המחאה החברתית לא רוצים לשחק – או, לחילופין, מעריכים (כמוני) שהתמיכה שהם הצליחו לגייס בכיכרות לא תבוטא בקלפי. הם מעדיפים להשפיע דרך לחץ ציבורי־תקשורתי, כנראה בגלל שהם מעריכים שהמשקל התקשורתי שלהם גדול מהמשקל האלקטורלי. ההתנגדות שהאסטרטגיה הזו מבטאת היא לא לממשלה הנוכחית או לדעות הרווחות בפרלמנט שלנו, אלא לעצם הרעיון של דמוקרטיה פרלמנטרית. וכל עוד אין מנסים לתרגם את המחאה לכוח פוליטי אמיתי, היא אינה יותר מאשר הוצאת קיטור.

  "אזרחים שיום אחד התעוררו בבוקר וגילו כי כולם סובלים מאותו הדבר. כל אחד חווה את זה אחרת, אבל כולם חווים אותו הדבר" – אני לא מסכים. הדבר העיקרי שאיחד את כל ענפי המחאה היה אי שביעות רצון מהמערכת הכלכלית־חברתית, אבל חוץ מדרישות לא־ריאליות להגדלה מטורפת של ההוצאה הממשלתית, כל אחד מהם רצה למשוך לכיוון אחר.

  "המערכת הפוליטית מוש[תת]ת על כוח, שליטה והניסיון לקבל שקט תעשייתי ארוך טווח ללא ביקורת מהצד שלך. זה קיים לך ברוב העולם הרבה מאוד שנים." – אני מסכים שהאלמנטים האלה קיימים. אבל הם מנוגדים לדיכוי בסגנון 1984, או לרשע בסגנון סוכני המטריקס, שאתה מתאר בפוסט. מי שרוצה שקט תעשייתי, מנצל את כוחו בדרכים עדינות יותר, אפילו אם הוא נבל קומיקס שכזה. ואני עומד על דעתי שנבלי קומיקס הולכים לעולמות הפשע והעסקים, הרבה יותר מאשר לפוליטיקה. פוליטיקאים במדינות דמוקרטיות שחתומים על זוועות איומות ביותר, היו בטוחים שהם מצילים את המולדת מסכנות חמורות.

  1. ik_5 מאת

   יש לך את אותם הבעיות שאני מנסה להסביר שהם בעיות.
   אנשים מציגים שיש להם בעיה מסויימת, הדרך הראשונה שעולה לכולם לראש עם להתמודד עם זה היא "אז מה הפתרון שלך ?"

   כלומר אם אתה העלת בעיה, אז אתה חייב להציג פיתרון, אחרת למה אתה מעיז לעלות בעיה בכלל ?
   זו הדרך בד"כ "להרוג" בעיות.

   אבל יש לזה גם אפקט אחר. כי עכשיו במחאה הזו, העלו כל מיני "פתרונות" מזיקים, כי הרי ביקשת מהם את הפתרון, והם לא אנשי מקצוע, הם לא באמת יודעים מה צריך ואיך צריך לפתור. הם רק צועקים על בעיה שהם סובלים ממנה.

   בעיה שניה בתגובה שלך, היא שאתה מניח כי אני מדבר על סוכני ממשלה כלשהם. תראה לי איפה כתבתי את זה ?

   האם כאשר כתבתי בהתחלה "חברה" התכוונתי ל society או אולי ל company ? כאשר דיברתי על "העובדים בנושא" התכוונתי לעובדי מדינה, או עובדי חברה ?
   אתה שם הרבה מאוד תובנות שלך לפירוש של הדברים.

   הסיפור גם לא מיוחד לישראל, הוא די דומה לרוב העולם כיום.
   מאז ה9/11, גדלו לך כמות סוכניות "ביטחון". כמות חברות שמתעסקות לך בפתרונות "אבטחה" גדלו בצורה כמעט אקספוטצניאלית, וכמות הפעולות שעושים מול האזרח הרגיל גם עלה פלאים.

   תראה את כל שדות התעופה למינהם בעולם כיום בשביל להבין את זה. זה לא סוג של פרנויה, זה משהו שפיזית קיים כיום.

   יותר מזה, לפני מספר שנים, עוד בתקופת בוש, היה דיווח על כך שיש בעיה מאוד חמורה בעולם האבטחה של ארה"ב. יש הרבה יותר מידי קבלני משנה שעובדים לפעמים על אותו הדבר, ואף אחד לא יודע על השני, ויש לך הצטברות של יותר מידי קבלנים כאלו.

   שוב זה משהו שפיזית דווח, זו לא פרנויה. כאשר אתה רואה את הכיוון של אנגליה עם כל המצלמות אבטחה שלהם בכל חור (אשר ד"א הוכיחו כי הן לא מונעות פשע, וכמות הפשע לא רק שירדה, אלא עלתה איפשה שיש מלצמות – שוב פעם, משהו שפורסם גם כאן בבלוג אם אני זוכר נכון).

   אתה מתחיל לעשות 1+1, ואתה רואה שיש הרבה דברים בגו. רק קל יותר להתכחש, מאשר לראות באיזה עולם אתה חי.

   הסיפור שלי, אמנם דמיוני, אבל הוא ממש לא רחוק מהמציאות. הוא למעשה משתמש ביותר מידי דברים שנלקחו מהמציאות שאני מכיר, או שנחשפתי אליה בחיים שלי. אפילו התאור של לרדת מתחת לאדמה לחיות על אור פלוריסנטים, וחוצץ שמסתיר דברים לקוח מדברים שנחשפתי אליהם בחיים שלי.

   תאר לך אילו עוד דברים קיימים במציאות שלא אתה או אני מכירים וקורים כרגע

   1. shai2platonix

    אתה מבלבל דברים שונים ביחד.

    דרישה לפתרונות היא אולי דרך להרוג בעיות; הטענה שהופנתה כלפי המחאה היא לא „אתם צריכים להציע פתרונות” אלא אחותה הגדולה, „אי אפשר לעשות את מה שאתם רוצים”. כלומר, דרישה יותר חלשה – להראות שהבעיות בכלל פתירות, שהטענות לגיטימיות (וע״ע יוון – שם עשו הרבה יותר רעש על טענות פחות לגיטימיות).

    אתה אמנם לא כתבת במפורש שהסוכנים בסיפור שלך הם סוכני ממשלה, אבל כן כתבת שיש להם כוח להפעיל את הבולשת והמשטרה כרצונם; יתר על־כן, כשהמשטרה שלך „חולבת” ממנו עוד כסף, זה כי „אנחנו” רוצים להוציא ממנו עוד כסף, ואז עוזבים אותו. גם אם יש מקרים בהם אנשי עסקים שולחים משטרה למישהו, אני לא מכיר מקרים בהם קנסות שגובה המשטרה מועברים ישירות לאיזשהו מקום מלבד אוצר המדינה. תסלח לי, התגובה האחרונה שלך מעידה שאתה לא לגמרי קורא את מה שאתה כותב.

    אגב, קבלני משנה שעובדים מטעם המדינה, ומקבלים סמכויות מהמדינה, הם סוכנים של המדינה.

    וכן – יש בעיה עם מצלמות מיותרות, ועם security theater. גם אני, לפעמים, קורא את שנייר.

    בקיצור, אתה אולי עושה 1+1, אבל יצא לך 7.

    1. oriidan

     נכון קנסות של המשטרה עוברים ישירות לאוצר המדינה אבל מי שחושב שאוצר המדינה הוא של המדינה כנראה לא קורא עיתונים.
     לצערינו בישראל בעלי ההון עושים באוצר המדינה כבשלהם. אוצר המדינה הוא בנק שנותן אשראי זול מאד ומוותר על חובות וכד'. זו העברה די ישירה של תשלומי המיסים שלנו לבעלי ההון.
     זה גם ההסבר למה אסור לומר אי אפשר על הדרישות של המחאה החברתית. אפשר בקלות אם המיסים שלנו באמת יממנו את ההוצאות ולא יממנו את בעלי ההון או יותר קשור לפוסט הזה, לא יממנו מאגר ביומטרי שכולם (לדעתי כולל השרים שהצביעו בעד) יודעים שהוא מיותר.
     כל המומחים הרלוונטיים כתבו נגדו אבל מאיר שיטרית יודע יותר ממומחי אבטחה בעל שם עולמי ויותר מכל אדם אחר.

     1. צפריר כהן

      מה שהיה בסיפור לא מתייחס בכלל לבעלי ההון. אם המדיה הייתה רוצה להעלות את המסים (לכולם, או לחלק) היא הייתה עושה את זה. בשביל זה לא צריך בולשת ולא צריך מאגר ביומטרי. מספיק לקצץ קצת בסעיף אחד או להוסיף קצת בסעיף אחר.

      המאגר הביומטרי לא נוסף בגלל גחמה של חבר כנסת זה או אחר מהאופוזיציה. השינויים שנוספו בו נוספו בגלל דרישות של כל מיני גופים (משטרה, שב"כ, וכו'). כוונותיהם טובות: לספק להם מידע נוסף. אנחנו יודעים איפה יש כוונות טובות.

      דרך אגב, אף אחד לא הזכיר את מה שקורה אצל האח הגדול:
      https://www.eff.org/deeplinks/2012/04/eff-condemns-cispa-vows-take-fight-senate

 5. פינגבק: כשהשעון מראה 25 | לראות שונה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.