כשהשעון מראה 25

אנחנו לפני בחירות, והגיע הזמן לדבר על מספר דברים שחלקם מעולם לא קיבלו כותרות ראשיות, וחלקם נעלמו.

אז ככה: יש ניסויים של מאגרים ביומטרים. זה לא "ה"ניסוי, זה לא "ה" מאגר, זה רק ניסויים, מאגרים ובעיקר סיפורים ותירוצים.

כ"קול צף", ניסיתי לפנות למשל לשלי יחימוביץ לשמוע דעה רשמית בנושא של שימוש במאגרים בכלל, הביומטרי בפרט, פרטיות, נטרליות רשת וכיוב'. אבל לא רק את עמדתה, אלא גם את עמדת המפלגה שהיא עומדת בראשה. ובכן זכיתי להתעלמות (כאילו שזה מפתיע). היה חשוב לה יותר לתקוף הקמת מפלגה חדשה בידיה של ציפורה (ציפי) לבני, מאשר לענות על שאלות שבאמת חשובות.
סדר עדיפויות קצת הזוי אם תשאלו אותי, אבל מה אני מבין ?

אם הולכים רגע לכנסת הפתוחה, מגלים כי הנושא לא באמת חשוב למפלגת העבודה, קדימה, ציפי לבני או הליכוד (ביתנו). מה שאומר לי לפחות, כי כל המפלגות הגדולות אינן לוקחות אותי – האזרח ברצינות ואינן רוצות בטובתי, אלא רק בטובה האישית שלהם. או במילים פחות תמימות, הן מנצלות את הקול שלי ובסוף פוגעות בטובתי.

אם ממשיכים לקרוא מאמרים שונים, מגלים למשל כי רק השבוע, הודיעה המשטרה על כך שהיא רוצה להתחיל לעקוב אחרי כלל כלי הרכב במדינה. אח"כ אומרים לי כי אני לא מציאותי, או סתם מפחיד אנשים, שלא יקשיבו בגלל זה …

יותר מזה, מה עם קוד פתוח, תמיכה אמיתית בכלכלה בה המשחק אינו מכור מראש לקבוצה מסויימת של עסקים, יוקר המחייה בישראל והרשימה עוד רחוקה מלהסתיים ?

בכלל אם מדברים למשל על ביטחון, האם המאגרים השונים, כולל מאגרים ביומטריים (ללא קשר ל"ה"), פגיעה בפרטיות, פגיעה בכיס האישי וכו' אינם חלק מהביטחון ? הרי במידה ומאגרים ידלפו, הם מסכנים את ביטחון האזרחים בישראל. האם באמת אפשר להגיד על מפלגה שהיא בעד ביטחון אזרחיה, כאשר היא בעד מאגרים שכאלו ?

אז נשאלת השאלה, האם לא הגיע הזמן להקטין את המפלגות הגדולות, ולמצוא את אלו שבראש סדר עיניהם הוא האזרח עצמו ? כלומר משרתים את האינטרסים שלי, ולא של עצמם ?

הגיע הזמן לדעתי, לשנות את סדר היום, ולזכור כי הקול שלנו הולך למי שזוכר כי אנחנו קיימים, ולא כאלו שנזכרים בנו רק במערכת בחירות.

מוגש כחומר למחשבה

13 מחשבות על “כשהשעון מראה 25

  1. ik_5 מאת

   אני לא מסכים.
   יש מפלגות שמראש שמות את הכוח העיקרי שלהן אל קהל מסויים כדוגמת אנשים כמוני.
   ואם הן ירצו להמשיך לשרוד בפוליטיקה באותה גישה, ולא להיות מלגת נישה כל חייהם, הם יפעלו יותר לכיוון שלי, מאשר לכיוון של מי שלא בוחר בהן.

   1. צפריר כהן

    אתה מוזמן לתת דוגמה (למפלגה שגם תעבור את אחוז החסימה). אל תשכח את אובדן הקולות הקבוע על המפלגה הירוקה התורנית (לפעמים אף יותר מאחת) שלא עוברת את אחוז החסימה.

    בכמה מקומות באירופה יש כיום את מפלגת הפיראטים. הבעיה שלה היא שאין לה עמדה בסיסית בהרבה תחומים. אתה רוצה להצביע עבור מפלגה שלא ברורה לך עמדה בתחום המדיני? מפלגת הגימלאים התפוררה די מהר.

    ועוד נקודה: יש גבול לכמות המסקנות שאפשר להסיק מהצבעה בודדת בכנסת. מיקי איתן אמנם הצביע בעד החוק, אולם צריך לזכור את כל פעולותיו בניסיונות לעצור ו/או לרכך את החוק. הוא היה מחויב לתמוך בהצעה בתור חבר ממשלה. לא על דבר כזה מתפטרים (אם הוא היה מתפטר אז, מי היה ממשיך לבלום את החוק?).

    ההצבעה שם היא הצבעה של הקואליציה + קדימה נגד האופוזיציה, כאשר כמה מחברי העבודה המתנדנדים הצביעו עם האופוזיציה. למרבה הצער לא רואים שם את הנמנעים. למיטב זיכרוני אחד מהם היה יו"ר הכנסת רובי ריבלין. כחבר קואליציה זה המקסימום שהוא היה יכול להרשות לעצמו. השאלה המעניינת היא למה חברי קדימה בחרו לתמוך בהצעה, ולמה הקואליציה בחרה לתמוך בהצעה.

    ר' גם התנגדות עקרונית לדרישה דומה:
    http://dubikan.com/archives/2628

    1. ik_5 מאת

     הבעיה עם האימרות "לא עוברים את אחוז החסימה", היא שאתה לא באמת יכול לדעת אם המפלגה תעבור או לא, אלא אם אתה תתחיל לחשוב בכיוון מי יעשה לך טוב יותר, במקום האם הוא יעבור.

     זה כמו שתשאל מה הגובה של הקנס שתקבל במידה ותעבור עבירה, ותבחר איזו עבירה לעבור בשל גובה הקנס.
     בבחירות האחרונות, מפלגת קדימה היתה המפלגה שנבחרה, אבל היא לא נכנסה להיות מפלגת השלטון.

     כך שאני רוצה שהמפלגות הקיימות כדוגמת מפלגת העבודה, ליכוד וכו', שפועלות רק למען עצמן, יהיו בבחירות האלו, המפלגות שלא עוברות או עוברות בקושי את אחוז החסימה, אחרת איך יהיה שינוי ?

     1. צפריר כהן

      רסיסי מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה לא יעזרו. אם הצבעת למלגה שלא עברה את אחוז החסימה, קולך התבזבז במקום לעזור למישהו שהיה יכול לקדם במקצת את מטרתך.

      קדימה הייתה המפלגה שקיבלה את הכמות הגדולה ביותר של קולות. אולם היא לא קיבלה את רוב הקולות. יש הבדל מהותי בין שני הדברים הללו. לא הייתה לה אפשרות מעשית להוביל ממשלה.

      בינתיים מפלגות חדשות כמעט לא נכנסו לפוליטיקה הישראלית (למעט אולי בימין הקיצוני) בתור מפלגות קטנות. למעט מטאורים במרכז – מפלגת המרכז, הגמלאים. לקדימה הייתה אולי אפשרות להחזיק מעמד זמן רב יותר ולהתבסס, אבל גם היא התפרקה. כך שאולי משתלם יותר לנסות לשנות דרך שינוי המפלגות הקיימות.

    2. דרור

     מפלגת הגמלאים (שעושה קאמבק?) הייתה הייפ מוצלח, אבל אני מנסה להיזכר – האם היא באמת עזרה במשהו לגמלאים? אני לא זוכר משהו כזה. כך שאמנם הם מפלגה שפונה לקהל יעד מסויים, אבל בפועל זה לא הביא לשינוי.

 1. אבי

  התקווה שלי שיהונתן קלינגר ודובי קננסיגר יצליחו להשתלח לכנסת הבאה, ואז אולי יוכלו לנסות למנוע מבפנים את הפארסה הזו…

  והבעיה עם מפלגות קטנות היא שתקציב הפרסום שלהם קטן או אפילו לא קיים. ולכן קשה להם להגיע לכל קהל היעד שלהם מה שפוגע בסיכויים שלהם בכלל להבחר. ראה למשל את מפלגת הפיראטים הישראלית, כמה לדעתך שמעו עליהם?

 2. goldy10

  זה מה שהעם אוהב.
  כל מי שמשכנע אותך בצורה כלשהי להצביע למוכר רק כי הוא 'בטוח': מגיב בתשלום.
  מה שמשנה זה מה מתאים לך באופן אישי, לא מה מתאים לספונסרים מהטמבלוויזיה והעיתונים.

  1. ik_5 מאת

   מגיב בתשלום ?!
   צפריר לא מגיב בתשלום. למעשה הוא עושה המון דברים ללא תמורה כספית

   זה בסדר לחשוב אחרת. לי פשוט אישית נמאס מאותה תבנית קבועה שבסופו של דבר פוגעת בי, ולא רק לא בעדי.

   חבל שאחרים עדיין חושבים שלהישאר באותה תבנית במקום לנסות תבנית אחרת (גם אם לא בהצעה שלי).

 3. ערן

  ממליץ לקרוא את המצע של עלה ירוק-הרשימה הליברלית. נראה שהם משתדלים הפעם להיות מפלגה ליברלית אמיתית ולא סתם גימיק.
  ואיזה מן טיעון מצחיק זה, "לא להצביע למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה" אם כולם ינהגו ככה, ברור שהם לא יעברו את אחוז החסימה, ומה השלב הבא, "לא להצביע למפלגות שממילא יהיו באופוזיציה, כי אי אפשר להשפיע מבחוץ.." ?!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.