דרושה חשיבה חדשה לחקיקת מזיקים

אחת מהבעיות הגדולות שרובינו חווים, היא ספאם אלקטרוני.

ישנו "חוק הספאם", אך הוא לוקה בחסר, היות והוא דורש ממני בכל זאת לעבוד קשה ולהתמודד עם התופעה באופן פרטני. כלומר כל מטריד צריך לקבל ממני פעולה שתסיר אותי ממנו, ובמידה וזה לא עוזר להגיש תביעה משפטית.

אבל אז מגיעים גופים למשל כמו קבר רחל, ומתחילים להספים בצורה שהיא חסרת גבולות,
אני חושב כי הפתרון לכך יכול להיות די פשוט – רשימה כחלק ממשרד ממשלתי (למשל משרד התקשורת) בה מספרי טלפון ודוא"ל יכולים להרשם בצורה שאומרת כי אסור לפנות אליהם בהצעות שיווקיות, תרומות ועוד (לפי אפשרויות שונות). במידה ותהיה פניה שכזו, העונש יהיה תשלום גבוה של מינימום כ10,000 ש"ח ועד 30,000 ש"ח (אם היתה יותר מפניה אחת) ללא הוכחת נזק כלשהו, או דרישה ממקבל הפניה להסיר עצמו קודם לכן.

ויותר מזה, גוף אשר מטריד באופן סדרתי אחרים, יועמד לדין על ידי משרד התקשורת, ויקבל קנסות יותר גבוהים אשר יכנסו כהוצאות לאכיפה הזו, וכן עם אפשרות לשלם פיצויים לנפגעים השונים, גם אם הם לא הגישו תביעה בנושא.

כך בראש ובראשונה יהיה כלכלי יותר לתבוע את המטרידים, ומצד שני למנוע הטרדות מאלו שלא רוצים לקבל מהם הטרדה.

כל מה שצריך זה לנסח בצורה ברורה את הרשימה של מה רוצים למנוע.

7 מחשבות על “דרושה חשיבה חדשה לחקיקת מזיקים

 1. תומר כהן

  יוזמות דומות קיימות בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם המערבי. חשוב להדגיש כי אותן רשימות Do Not Call/Do Not Spam אינן חשופות לעולם, וניתן רק לתשאל אותן באמצעות API מוגדר אם כתובת או מספר טלפון מסוים קיימים במאגר, ולעדכן פרטים רק על־ידי גורמים מורשים (למשל בעל כתובת הדואר האלקטרוני או מספר הטלפון, ספקי תקשורת שמבצעים את העדכון בשם הלקוחות וכו'). כמו־כן, הייתי שמח אם תהיה אפשרות להגדיר שמות מתחם שלמים ככאלו שאסור לשלוח אליהם דברי פרסומת, ואף לחייב את שולחי הפרסומות לסמן אותן בצורה מיוחדת (אני לא בקי מספיק בטלפוניה, אבל בטח ישנה אפשרות להוסיף שדות לצד הזיהוי של המתקשר, בדואר אלקטרוני אין שום בעיה להוסיף כותר נוסף וגם לא להוסיף שורה שמציינת במפורש שמדובר בדבר פרסום כך שנוכל לסנן את ההודעות הללו בקלות).

  ועכשיו לצד השני. העונש כיום קל מידי, וגם דורש הרבה התעסקות מיותרת בבתי משפט מצד התובע–מקבל הספאם. כדי שהחוק יהיה אפקטיבי, צריך לאפשר לאזרחי המדינה להתלונן על גופים שיצטרכו לשלם את הקנסות למדינה, עם אפשרות ערעור בבית המשפט לגוף המפרסם כדי לאפשר לו להתגונן במידה ולדעתו מדובר בטעות. כמו־כן, הקנסות עצמם אסור שהם יהיו בגובה קבוע, כי מסתבר שזה לא מרתיע מספיק גופים כדי לגרום להם לחדול ממעשים אלו. כדי שזה יהיה אפקטיבי, צריך שלרשות הגוף הקונס תהיה אפשרות לעלות את גובה הכנס עד תקרה מסוימת אם יתברר שהם ממשיכים במעשיהם למרות שהם עברו על החוק בעבר.

 2. אריק

  אני דווקא חושב שזו הזדמנות מצויינת לעשות Crowd Sourcing לאכיפת ספאם. הפער הוא רק שרוב האנשים לא יודעים שמגיע להם 1000 שקל על כל ספאם. אחוז האבטלה בישראל הוא 6.5 אחוז, זה אומר שיש בארץ מעל חצי מיליון מובטלים. אם רק פרומיל אחד – 500 איש – יתבעו ספאמר, מדובר ב-500 אלף שקל ותמורה לא רעה עבור הזמן למי שאין לו עבודה. כולם מרוויחים! הבעיה היא שהאנשים לא יודעים שמילוי טופס בבית משפט לתביעות קטנות יכול להכניס להם כסף.

 3. הסובל

  לא צריך שום חקיקה נוספת , כל מה שצריך זו פשוט אכיפה שכרגע לא קיימת .

  אני הגשתי תלונה למשרד התקשורת בנושא המציקים מקבר רחל , אפילו שלחתי להם הקלטה . אחרי כחודש קיבלתי תדןבה כי הנושא בטיפול אבל אותם ספאמרים ממשיכים להתקשר .

  באחת הפעמים שהתקשרו אלי ספאמרים הצלחתי להקליט את השיחה ולהוציא מהטלפנית כי "הכל חוקי , מספר הטלפון שלך מופיע במאגר מידע של חברת מידע בעמ שקנינו באופן חוקי"
  ולכן כל עוד אותם מוכרים וקונים לא יחששו מכיוון שאין אכיפה , אנחנו נמדיך לקבל את אותם טלפונים מעצבנים

  1. אריק

   אם יש לך הקלטות ורישומים, למה אתה לא הולך לבית דין לתביעות קטנות ומוציא מהם כמה ג'ובות? אם אין לך זמן, שלח מישהו במקומך. גם תקבל כסף, וגם תוריד להם מהרווח.

 4. tddpirate

  דרושים כמה שמאלנים מתנדבים שירססו על קבר רחל כתובות בנוסח "תג מחיר" – "תג מחיר לספאמרים", עם ציור של חזיר.
  להזכירכם, הספאם המקורי היה המקביל האמריקאי ללוף הצה"לי, עשוי מבשר חזיר.

 5. Guy

  הספאמרים הגדולים הם לא העמותות הקטנות, אלא החברות הגדולות, דוגמת בזק בינ"ל, הוט, יס ודומותיהן.

  יש כמה בעיות עם זה:
  ראשית, לא הן אלה שמשווקות את מוצריהן – אלא חברות חיצוניות. נציגיהן מקבלות רשימה עם שמות וטלפונים. אז גם לאחר בקשות חוזרות ונישנות שלך להפסיק להתקשר – זה לא יתבצע. אין להן שום אינטרס למחוק אותך מהרשימות.
  בעיה נוספת היא, שאנחנו לא מכירים את החברות החיצוניות שמייצגות את הוט ויס, ויש ספק אם אפשר לתבוע את הוט ויס עצמן.
  בעיה שלישית והיא פרדוקס בפני עצמו, שמחד – אם לא תגענה כמות גדולה מאוד של תביעות – זה לא יזיז להן. ומאידך – כמות גדולה של תביעות, או תביעה גדולה ומרוכזת, דורשות שכר טרחה לעו"ד, ואגרות בית משפט גבוהות להחריד (כ-10% מגובה התביעה, עוד לפני שקיבלת שקל).
  בעיה רביעית – רוב התביעות הייצוגיות נדחות על הסף, והזמן והכסף שהשקעת בעו"ד ובתביעה – פשוט לא שווה את הסכום שתקבל (וד"א – אתה לא תקבל 500-1000 שקל לתובע. ראה ערך מה שקרה עם אורנג' לאחרונה. התביעה הייצוגית נגדה נגמרה בתשלום מצחיק של 74 ש"ח לתובע – שיתקבל כשוברל לרכישה באורנג' עצמה… בפועל החברה לא הפסידה כלום, למעט שכר טרחה לעו"ד. תביעות ייצוגיות מביאות לרוב לפשרות מצחיקות מחוץ לכותלי בתי המשפט, שהמרוויחים היחידים בהן הם עורכי הדין).

  השורה התחתונה היא – שאת כל אלה יודעות גם החברות הגדולות, ולכן הסיכוי שהדבר הזה ייפסק הוא קטן מאוד. בתנאים שעומדים בפנינו, עדיף לתבוע אותן לבד, ולא באופן ייצוגי. אז תקבל כמה אלפי שקלים (במקרה הטוב), ואז אולי – לפחות זמנית – הן תפסקנה להציק לך. במיוחד אם ייצא לך שם של תובע סדרתי 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.