עלייתן ונפילתן של רשתות חברתיות – דעה

ב2007 קיבלתי הזמנה לקחת חלק מאנשים מובחרים באמת ברשת חברתית חדשה ואנונימית בשם פייסבוק.

לאחר שנכנסתי, היו לי רק 5 אנשים שיכולתי להכניס לאתר, ורוב האנשים שהכרתי לא כל כך הבינו למה להם להיות שם, ונשארו הרבה זמן 3 הזמנות, שאח"כ גדול ל7 (כי נוספו הזמנות) והרבה זמן אנשים לא הבינו למה בעצם.

במהלך השנים עזרתי לנהל דף פייסבוק מאוד נפוץ שהגיע ליותר מ50,000 עוקבים, שהיו מפולחים מאוד, וקיבלו פרסומות (מתוך פייסבוק) לעסקים שהם באמת רצו להחשף אליהם, עד שיום אחד פייסבוק משום מקום או התראה החליטה לסגור את הדף, להשעות לכלל המנהלים את החשבון ו… הייתי צריך להוכיח שאני לא בוט.

פייסבוק היו מקבלים הכנסות מהדף, ולמרות זאת החליטו לסגור אותו.

ולא היינו הדף הראשון שנסגר על ידי פייסבוק או השני שנסגר למרות שהכניס לחברה כסף.

אה, ואני כבר מזמן ללא חשבון פייסבוק (תודה לכם שעזרתם לי לראות את האור).

בתחילת משבר הקורונה העולמי, בזמן שהסגר הראשון היה רק בסין, פרסם אתר בשם London Real ראיון עם אדם חובב קונספירציות בשם דוויד אייק (בכוונה אין קישורים). הראיון לאחר מספר שעות הורד מהאתר ובעל האתר החל לקבל חסימות במקומות שונים ברשתות חברתיות.
בעל האתר אמר שעד להורדת התכנים הוא לא האמין למה שאייק אומר, אבל לאחר ההסרה של התכנים, הוא התחיל לראות שחלק לא מבוטל ממה שאייק אמר מתגשם לו לאט לאט, בעוד ובמידה ולא היו מורידים את התכנים כנראה שלא היה רואה אותם.

האתר עצמו קיבל אזהרות אחרי הורדת חשיפה והעלמת תכנים רבים כי עוד הפרה אחת (ללא ציון אילו הפרות ב"כללים" שמנוסחות בצורה מאוד לא ברורה וניתנות לפרשנויות רבות) תגרום לו להשבתת העסק שלו לצמיתות.

בעל האתר כרגע מתמודד לראשות עיריית לונדון, אולי במטרה לשנות את המקצוע בעקבות הנושא.

לא משנה מה עמדתכם לגבי אירועים פוליטיים, דעות אם יש או אין וירוס (אני בטוח שיש), אם חיסון טוב או רע, אם לאכול בשר זה טוב או רע, אם יש קצה שממנו ניתן ליפול או כל דעה וחשיבה אחרת, רשתות חברתיות כבר מזמן לא "אתר פרטי" (פייסבוק בכלל חברה ציבורית והיא חייבת דין וחשבון לכל מי שמחזיק אפילו מנייה אחת שלה וכך לגבי טוויטר ואחרות) אלא תשתית.

לא משנה דעה פוליטית אחת לשניה, התשתית של רשתות חברתיות נהפכו להיות חלק בלתי מבוטל מצורת פרסום של עסקים קטנים ולא רק גדולים, הן יצרו תשתיות שלמות עבור תקשורת בסיסית בין אנשים במטרה לקבץ סביבם אנשים, ובכך להרוויח כסף בצורות אלו ואחרות.

השתקה של ציבור אינה דרך להפסיק את המסר, אלא דרך להקצין את המסר ולגרום לבעיות חדשות אשר במידה והיו גלויות לא היו מגיעות כל כך מהר אם בכלל.

השתקה היא אלימות, גם צינזור של דברים, וכן שימוש במונחים שניתנים לפרשנות. ניתן לטעון ל"הגנה" אבל אין כאן הגנה, כי עם אלימות אחת כלפי אלימות מגישה אחרת.
כוח מוחלט כמעט תמיד משחית בצורה מוחלטת, אם כי יש כמה יוצאים מן הכלל הזה בהיסטוריה האנושית. מה שאנו לומדים מההיסטוריה כי צריך אופי מסוים של ניהול והתנהלות בשביל שזה לא יגיע.

אם לפני 3,000 שנה היו פותרים בעיות במלחמות של מלכים אחד בשני, כיום מלחמות הכוח הן בין תאגידים שונים בראש ובראשונה.

אך זו התחלת הסוף של רשתות חברתיות. לא בצורה שלא יהיו רשתות כאלו, אלא שהן יקטנו לעולמות שונים כשם שהיו הפורומים.

אם פעם היינו הולכים לאתר המנהל פורומים שלמים, עד שהגיעו הרשתות הגדולות ואתרי פורומים נעלמו להם לאט לאט (אפילו חברה כדוגמת Yahoo! הסירה את שלה), כרגע הרשתות יורות לעצמן ברגל ומבזרות את התפיסה שלהן.

אתם מאמינים כי יש קצה שניתן ליפול ממנו? יהיו לכם עולמות משלכם, מנועי חיפוש לתוכן משלכם וכו', ותתנקו לגמרי מהסביבה.
גוגל מסירה מעצמה את המונופול בכך שהיא מתנהגת ככזו.

אוהבים לאכול רק צמחים? גם לכם יהיה עולם משלכם.
אוהבים לאכול רק בשר? גם לכם יהיה עולם משלכם.

הרשתות החברתיות כבר יצרו את הבועות, עכשיו הן פשוט לאט לאט יתפסו מקום משל עצמם רחוק מרשתות פייסבוק או טוויטר, למרות שגם אלו ינסו לתפוס מקום.

זה לא קורה מחר על הבוקר וגם לא עוד חודש, זה תהליך איטי שלדעתי זו תהיה התוצאה שלו.

הענין הוא לא רק רשתות חברתיות אלא למשל חנות אפליקציות של יצרניות טלפון "חכם" (או כבר ללא הגרשיים). היצרניות באמת תשתית אמיתית ממש כמו ספק אינטרנט, או תאגיד מים.
ההבדל הוא שמדובר בחברות ציבוריות, כלומר כאלו שנסחרות בציבור וככאלו חייבות דין וחשבון לכל אלו המחזיקים אפילו במניה אחת שלהן, בעוד שתאגיד מים לפחות בישראל זו חברה ממשלתית.

אמנם אינני עורך דין (או רוצה להיות אחד), אבל עצם העובדה כי החברה כדוגמת גוגל או פייסבוק "לוקחת האחריות" על תוכן כלשהו ומסירה אותו, דווקא גורמת לה לאחריות משפטית על כל תוכן המתפרסם אצלה.

הושמצתם בפלטפורמה כלשהי וזו לא הוסרה? במידה והחברות לא היו לוקחות אחריות אלא מגלגלות זאת למשתמשים בצורה קבועה, ומכריחות את בית המשפט להחליט מתי עליהן להוריד תוכן בלבד, האחריות שלהן היתה מזערית כי הן מקבלות את העובדה שהן "תשתית", ואסור להן להתערב בכלום (הרי חברת החשמל אינה אחראית על כך שמשתמשים בחשמל לבצע פעולות פליליות אלא אם החברה עצמה עושה זאת).

אך כאשר הן מורידות מיוזמתן דברים שלדעתן אחראיות על דבר מה, הן למעשה אומרות שהן בהכרח אחראיות על המתרחש בתשתיות שלהן ועל כן כל אחד יכול לתבוע את החברות כאשר יש פגיעה כזו או אחרת.
אז אם הושמצתם, גם פייסבוק וטוויטר חבות דין בגישה זו.

אבל שוב, אינני עורך דין (או רוצה להיות אחד) אך כך אני מבין ומנתח את הדברים.

מחשבה אחת על “עלייתן ונפילתן של רשתות חברתיות – דעה

  1. phpandmore

    שייפלו הרשתות. לי ירד מפייסבוק בגלל מה שהצלחתי להפיק ממנה. וואו! איזה כיף לי שאני מקבל אהבת אם ברשת חברתית.
    ואני אוהב את המדיניות הלא ברורה הזאת של פייסבוק כי היא מהווה תמריץ להתנתק ממנה.
    ובכלל, בכל רשת חברתית מגיע השלב בו אני מחליט שירד לי ממנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.