האם Windows מתאימה לשולחן העבודה

בספטמבר דיברתי על כך שלדעתי לינוקס אינה מתאימה עדיין להיות מערכת לשולחן העבודה. צפריר בצדק, טען כי הצורה שלינוקס עובדת בשולחן העבודה, קרובה מאוד לצורה שWindows עובדת, אז השאלה הנשאלת, היא כמובן: "האם Windows מתאימה לשולחן העבודה ?"

דבר ראשון צריך להפריד בין העובדה שWindows כבר נמצאת בתור מערכת ההפעלה העיקרית בשולחנות העבודה של אנשים, לבין השאלה האם היא מתאימה. אני אתן כמה נקודות וסיכום שלהם אשר יציגו את דעתי בנושא. חשוב לי לציין כי למדתי הרבה מהדיון הקודם ולכן הזווית תהיה עם נקודות שונות מעט:

סביבת עבודה

גולת הכותרת שמיקרוסופט מציגה עם Windows הוא שבראש ובראשונה ללא קשר למטרת השימוש במערכת, המערכת תמיד נמצאת במצב גרפי, וגם אם יש תקלות כלשהן עם המערכת מבחינת תצוגה, עדיין קיימת המערכת הגרפית. אין יכולת בחירה לגבי המנוע הגרפי או מנהל שולחן העבודה או מנהל החלונות. הכל מגיע כמיקשה אחת.

Windows כן מגיעה בנוסף עם ממשק טקסטואלי, שלפי מקורות זרים, שודרג בגרסת Vista להיות קרוב יותר ליכולות של עולם ה Unics השונות, כאשר הShell אינו דומה לBash או C-Shell המוכר בעולם ה Unics. הShell המקורי נקרא Batch ובקובץ הריצה של התסריטים השונים היה נקרא קובץ bat.

בWindows Vista מיקרוסופט הציגה יכולות גרפיות כדוגמת Compiz Fusion בעולם הUnics וכן אפקטים אשר ממש מזכירים את האפקטים הקיימים ב Mac OS X Tiger. הבעיה היא שבניגוד לשני המערכות הוותיקות יותר, בWindows, הדבר צורך הרבה יותר זכרון, ומגיע בתור ברירת מחדל, גם כאשר החומרה אינה מתאימה או בנויה לטפל בזה.

הסביבה בברית מחדל אינה מגיעה עם תוכנות לעבודה, פרט לכלי הגדרות וניהול שונים, לעבודה שותפת.

ניהול קבצים

במיקרוסופט יצרו הבדלה בין מידיה פיזית, לבין ספריות וקבצים. כך שכל מידיה אמיתית תהיה "כונן", אשר דרכו תהיה גישה למערכת הקבצים.

כמו בUnics, גם בWindows יש מבנה מינימלי קבוע של ספריות. בWindows המבנה יכול להשתנות מגרסה אחת לשנייה של מערכת ההפעלה. בניגוד ל Unics, יש גם ספריות "ווירטואליות" אשר הן אינן ספריות אמיתיות על הדיסק, אלא התייחסות כזו או אחרת למיקום.

שמות הספריות והקבצים יכולים להיות עד 255 תווים, כאשר התווים הם אותיות בשפות שונות [תלוי בתמיכה של המערכת הפעלה], רווחים, מינוס, קו תחתי, ומספרים. הסימן נקודה יוצר חלק אשר מסביר מה הסוג של הקובץ, אך דבר זה אינו נגיש למשתמשים "פשוטים", וסוג הקובץ נכתב בצורת שמו המלאה במקום.

הגדרת התרגום בין הסוג לבין השם, נעשת במקום אשר נקרא Registry, בו הרבה מהגדרות המערכת נשמרות.

את הקבצים עצמם ניתן לראות בעזרת Windows Explorer המגיע עם המערכת, או שימוש באופציית ה Shell, וכתיבה של פקודות שונות לדפדוף במערכת. המערכת הגרפית מסתירה הרבה מידע שלדעתי די חשוב למשתמש, אבל כנראה שהמידע הזה לא אומר הרבה למשתמש הפשוט, ולכן לא באמת צריך להציגו…

חשוב להדגיש כי לא ניתן למחוק קבצים "נעולים" שבד"כ אלו קבצים אשר נמצאים בשימוש המערכת. במידה ואנחנו מעוניינים להסיר קובץ כזה אשר תוכנת ההסרה לא מחקה בשבילנו. דבר שלפעמים יצור קבצים "יתומים" אשר עדיין רצים ולא ניתן לעשות שום דבר בנידון.

ניהול תוכנות

בWindows יש תלות מלאה ביוצר התוכנה, אשר התאים אותה לגרסה הספציפית בה אנחנו עובדים, וכן שהוא יצר קובץ התקנה והסרה עבור התוכנה שלו.

בשביל להתקין תוכנה כזו, צריך לחפש אותה ברשת האינטרנט (ואני כמובן מדבר על שימוש חוקי, וכו'… ולא על גניבת תוכנה), או לרכוש אותה ולקבל יכולת להשתמש בה. החיפוש ברשת האינטרנט יתבצע ע"י מנוע חיפוש רגיל, כדגמת Google. ישנם אתרים אשר ירכזו תוכנות כאלו, וניתן יהיה לחפש בהם, אבל אין שום Vendor המבטיח לך שאין בעיה עם התוכנה שאתה מוריד ומתקין, ושהיא לא מכילה "קוד זדוני".

במידה והתוכנה משתמשת בספריות צד שלישי אשר לא קשורות ישירות למערכת הפעלה או לתוכנה עצמה, יש סיכוי שלמרות שיש יותר מתוכנה אחת אשר משתמשת בה, תוסר בכל זאת ובכך תשבור תוכנות קיימות, דבר שדורש טיפול בתוכנת ההסרה, וכן התערבות המשתמש שצריך לפעמים לנחש האם יש עוד תוכנות המשתמשות בספריות אלו.

יש לגשת ללוח הבקרה ומשם להריץ תוכנה אשר בודקת את רשימת התוכנות המותקנות (בצורה האהובה על Windows) ונותנת במידת האפשר גם להסיר אותם, כל עוד אין שום בעיה ברישום או בהסרה של התוכנות. במידה ויש בעיה, המשתמש פשוט חייב לקבל העבודה הזו כמו שהיא, ואין הרבה מה לעשות בנידון.

תוכנות

ישנו מגוון רחב של תוכנות למערכת הפעלה, וע"מ שמשתמש רגיל יוכל למצוא תוכנות כאלו, על המשתמש לחפש בשלושה מקומות עיקריים:

  • תפריט ה"התחל" תחת "תוכנות".
  • שולחן העבודה.
  • סרגל הכלים אשר נמצא באיזור ה"התחל" בד"כ.

במידה ולא תימצא התוכנה במיקומים אלו, יניח המשתמש הפשוט כי התוכנה עצמה אינה קיימת במערכת, למרות שאין זה באמת מעיד על הימצאותה של התוכנה.

ניתן לפעמים לחפש את התוכנה, וזה כל עוד שהשם של התוכנה והשם של הקובץ ריצה שלה זהים.

התקני מערכת

מערכת ההפעלה בניגוד ללינוקס למשל, מפותחת ע"י ספק אחד -> מיקרוסופט, אשר דואגת בד"כ לשלב התקני מערכת מאוד נפוצים במערכת ההפעלה שלה, אך כל התקן טיפה שונה מחייב את המשתמש להתקין את ההתקן במיוחד, וכך אם אין למשל תמיכה בכרטיס המסך, ואפילו אין תצוגה על המסך, עדיין נדרש המשתמש לדאוג להתקנת ההתקן בעצמו, גם אם אין לו יכולת פיזית לעשות זאת.

בד"א ההתקנים מגיעים על דיסק, ולפעמים יש יותר מידי בחירה עבור המשתמש הפשוט, אשר בסה"כ רוצה שדברים יעבדו… כך שבד"כ נדרשת התערבות של טכנאי או "השכן ממול" שיודע לעשות טיפה יותר מNext Next ע"מ להתקין את ההתקנים.

אך למרות זאת, הרבה יותר ספקי חומרה משתדלים לפתח התקנים עבור מערכת ההפעלה מאשר למערכות הפעלה אחרות בשוק.

הגדרות

מערכת ההפעלה מגיעה עם כלים ממש בסיסיים להגדיר את המערכת, אך כל הגדרה יותר "מתקדמת" דורשת כלים של גורם צד שלישי, דבר אשר יוצר תעשייה שלמה של עסקים קטנים או מפתחים פרטיים המוכרים כלים מתקדמים יותר להגדיר את המערכת. למערכת עצמה יש הרבה מאוד הגדרות, אך מרבית המשתמשים פשוט משתמשים עם מה שמגיע כמו שהוא מגיע, ובמקרה הטוב רק יחליפו "עור" (מגרסת XP) ו/או טפט על שולחן העבודה.

שימוש שוטף

צורמת השימוש של מיקרוסופט, היא שהמוצר מגיע עם תפיסת עולם מסויימת, וכל עד הצרכים של המשתמש עולים בקנה מידה אחיד עם התפיסת עולם הזו, צורת ההגדרות ומכאן גם צורת העבודה ממש פשוטה ונוחה לעבודה, אך כאשר יש צורך לעבוד טיפה מעבר, הרבה יותר קשה להשיג תוצאות, דבר שלפעמים יוצר צורך בליצור/לקנות ולהתקין תוכנות נוספות. או להתפשר עם הדברים אשר עושים עם המערכת.

הפצות

בWindows אין הפצות אשר מכוונות לכיוון מסויים. אך יש גרסאות שונות אשר מנסות להתאים את עצמם לצרכים שונים. כך שיש גרסה לPDA, יש גרסה לשולחן ביתי, גרסה לשרתים וכו'.. כל גרסה כזאת מגיעה מהמפיץ היחיד של המערכת -> Microsoft.

ישנם כמה "הפצות" צד שלישי, כדוגמת הפצות לעולם המולטימידיה והקול, אשר "מסרסות" את המערכת ומתאימות אותה לצרכים של קהל היעד, אך אלו לא הפצות רשמיות ולא תמיד הן נתמכות בשום צורה ע"י חברת מיקרוסופט.

תחרות עסקית

למרות ההפתעה, בכך שמיקרוסופט נלחמת כמעט בכל גורם עסקי אחר בשוק, עדיין ישנם חברות שונות אשר מצליחות לשווק מוצרים לסביבת Windows. ודבר נוסף אשר מפתיע, הוא הפופלריות של המערכת. אך דבר זה יכול להיות מוסבר מכך שמרבית המפיצים של מערכות מחשבים חדשות חותמים על הסכם בלעדיות (גם אם לא בצורה מפורשת) עם החנויות השונות לשווק את Windows בייחד עם מערכת חדשה. דבר נוסף הוא, שלמרות שהמערכות עולות כסף רב, אנשים רצים לקנות אותם, ואלו אשר לא קונים, מעדיפים לגנוב את התוכנה, מאשר להשתמש בחלופות. אני מסביר זאת לתחרות צריכה ולרצון להשתמש ב"מותגים".

תמיכה

התמיכה בWindows נעשת בעיקר תמורת תשלום, וגם אם היא לא נעשת מהVendor, עדיין סביר להניח שהתמיכה תגיעה מאנשי מקצוע או מ"השכן ממול", מאשר מ"קהילה".

תיקון של ליקויי תוכנה (המוכר בתור חרקים -> Bugs) בד"כ מתבצע לפי סדר עדיפויות עסקי, דבר שלפעמים מוביל לכך שבעיות ידועות לא יתוקנו בכלל, ובעיות אשר לא מורגשות כמעט בכלל יקבלו עדיפות רק בגלל שהן מצטיירות טוב יותר.

תיקון לקויי אבטחה לרוב מקבלים מענה, אך בגלל שיש הרבה מאוד דברים מסביב, לפעמים לוקח לספק הרבה יותר זמן לבדוק את התיקון שלו, מה שמעקב את השחרור של התיקון, מאשר משך זמן התיקון עצמו.

הקוד של Windows סגור ואינו פתוח לכל מי שחפץ לתקן את הבעיות השונות, ואולי אף ל"עזור" בכך לספק. דבר זה גם גורם לכך שהתפתחות של "קהילה" סביב המערכת תהיה קטנה יותר מאשר במערכות פתוחות יותר.

סיכום

Windows מנסה לתת פתרון עבור המשתמשים הפשוטים, ולפעמים אפילו מצליחה, אבל מאוד קשה לנהל או להתנהל עם המערכת כאשר מנסים לחרוג מהגישה שהספק. במידה ורוצים לקבל יותר מניהול בסיסי של המערכת, יש צורך בלהשקיע הרבה זמן וכסף ע"מ להשיג תועלת כלשהי מהמערכת.

הרצון הזה של המשתמש הפשוט גם בסופו של דבר פוגע במשתמש הפשוט, כאשר ישנה בעיה גרפית למשל, אין שום צורה "נורמלית" לתקן אותה. או כאשר יש צורך להוריד מהרשת התקן מערכת, אבל ההתקן המערכת עצמו הוא ההתקן שמתקשר עם הרשת, דבר זה יוצר מצב בלתי אפשרי.

חוסר הכפייה של התקנה וניהול קבצים אשר מותקנים במערכת, יוצרים מצב של חוסר סדר ובלבול במערכת עצמה. חוסר היכולת לטפל בתקלות סביב ההתקנות השונות (במידה והן קיימות בכלל) גורמות לכך שמערכת שלמה לפעמים "תקרוס" מעודף קבצים "יתומים" ומעודף הגדרות אשר לא הוסרו בהצלחה. כמו כן, שבירה של תוכנות שונות אשר חייבות להשתמש בספריות אשר התקנו ממקורות שונים, והוסרו ללא בדיקה מי עוד דורש אותם.

אני חושב שהידידותיות של Windows תלויה יותר סביב האנשים המקצועיים המסוגלים לתת מענה לבעיות. דבר שעושה את המערכת קשה ומסובכת לתחזוקה ע"י המשתמש הפשוט, אשר כל מה שהוא או היא מעוניינים זה שדברים "פשוט יעבדו". כלומר עדיין אין פתרון מצד מיקרוסופט בקשר למצב בו תחזוקה שותפת דורשת אנשי מקצוע. חשוב להזכיר כי בעיה זו, היא בעיה זהה לכל המערכות הקיימות כיום ללא קשר לחברת מיקרוסופט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.